Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump si vybral vrchního špiona. Exsenátora, kterému zakázali vstup do Ruska

Trump si vybral vrchního špiona. Exsenátora, kterému zakázali vstup do Ruska

Konzervativní republikán ze státu Indiana Dan Coats ve funkci ředitele amerických tajných služeb vystřídá Jamese Clappera. Ten k 20. lednu, kdy se Donald Trump chopí funkce, podal rezignaci. Ve čtvrtek se Clapper v Kongresu symbolicky loučil, když vysvětloval obvinění Ruska z hackerských útoků před listopadovými volbami.

Coats má s prostředím tajných služeb a mezinárodních vztahů zkušenosti. 73letý republikán v minulosti působil na klíčovém diplomatickém postu jako velvyslanec USA v Německu. Kariéru dělal ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, kde byl členem komise, pod kterou zpravodajské služby spadají. Jeho mandát skončil v úterý, kdy se funkce ujali noví kongresmani.

Coats je zajímavou volbou vzhledem ke své minulosti. Je jedním ze senátorů, na které v roce 2014 dolehly sankce uvalené Ruskem v reakci na americké postihy. Bylo to období, kdy obě země byly v nejhlubším sporu kvůli ruské anexi Krymu. Moskva Coatsovi zakázala vstup do země, což on sám komentoval s nadhledem a humorem. „Ačkoli jsem zklamaný, že nebudu moct na letní prázdniny na Sibiř, je mi ctí být na tomto seznamu,“ uvedl například.

Teď je Krym pro Američany skoro mrtvé téma a vztahy s Ruskem ovládla nařčení kvůli hackerským útokům před prezidentskými volbami. Donald Trump tato obvinění zlehčuje a opakovaně zpochybňuje zjištění tajných služeb. Moskva je rovnou odmítá a vyčkává na Trumpův nástup do úřadu s vidinou zmírnění nebo rovnou zrušení postihů, které na ně uvalila Obamova administrativa.

James Clapper
Generál letectva ve výslužbě byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších zpravodajských profesionálů v USA.

Dosavadní šéf tajných služeb James Clapper teď krátce před odchodem z funkce celou aféru vysvětloval před senátní komisi spolu se šéfem NSA a náměstkem ministra obrany. Ruské aktivity podle nich byly mnohem širší a nešlo jen o hacking. Moskva prý navíc měla hned několik motivů a nejednalo se jí jen o prezidentské volby.

V prosincové zprávě, která aktivity hackerů mapuje, se mluví o dvojici skupin, která v měsících před volbami cílila na Demokratickou stranu a skrze podvodné emaily se snažila získat přístupové údaje s cílem dostat se k informacím, které by bylo možné využít proti Hillary Clintonové.

Donald Trump slíbil celou záležitost komentovat v pátek, kdy by měl od tajných služeb získat další informace.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1