Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump uletěl problémům. Vyrazil na první zahraniční cestu do Saúdské Arábie, i když ji dřív kritizoval

Trump uletěl problémům. Vyrazil na první zahraniční cestu do Saúdské Arábie, i když ji dřív kritizoval

V kampani se do Saúdské Arábie opíral, co to šlo. Obvinil ji i z podílu na útocích 11. září 2001. Teď americký prezident Donald Trump vyrazil na svoji první zahraniční cestu. Proti všem zvykům ji začne právě v Saúdské Arábii.

Saúdové sice patří mezi hlavní americké spojence v regionu, první zahraniční cesta nového prezidenta USA k nim ale jindy nevede. Už od dob Ronalda Raegana míří nejdříve do sousedních zemí - Kanady nebo Mexika.

Trump ale dokazuje, že je nepředvídatelný snad v každém ohledu. „Kdo shodil World Trade Center? Nebyli to Iráčané, byli to Saúdové,“ pronášel ještě jako kandidát během kampaně, když tvrdil, že má důkazy, které dokazují zapojení Saúdské Arábie do útoků z 11. září 2001.

Pojítko jménem Írán

Animozity byly oboustranné. Člen saúdskoarabské královské rodiny Alwaleed bin Talal se proti Trumpovi ohradil na Twitteru, dokonce ho v minulosti vyzýval, aby se o post neucházel. Dostalo se mu odpovědi, že chce ovládat USA prostřednictvím peněz svého otce. Přesto teď do jeho země prezident míří na první státní návštěvu.

„Je potřeba vnímat cestu v kontextu toho, že navštíví zemi muslimskou, zemi židovskou i zemi křesťanskou. V Saúdské Arábii chce podpořit svoji vizi, že by se islámské země měly spojit v boji proti radikálnímu islamismu,“ tvrdí pro INFO.CZ amerikanista z University of New York in Prague Jakub Lepš.

„Může to být signál, že spory a ostré výroky jsou zapomenuty."
Petr Kubálek, arabista

Cesta může sloužit také jako další krok k nápravě pošramocených vztahů. Hned po volbách se ukázalo, že rány, které kampaň zasadila, nejsou tak hluboké. I zmíněný princ prohlásil, že přeje Trumpovi hodně úspěchů v úřadu.

„Může to být signál, že spory a ostré výroky jsou zapomenuty. Zároveň je Saúdská Arábie pro Trumpa výhodnou destinací z hlediska obchodu, bezpečnosti a i geopolitiky, vzhledem k jeho vymezování vůči Íránu,“ komentuje pro INFO.CZ arabista Petr Kubálek.

Právě Trumpův postoj k Íránu, který je pro Saúdy úhlavním nepřítelem, pomohl udržet dobré vzájemné vztahy obou zemí. „Je velice odlišný od pohledu Baracka Obamy. Dokonce Trump řekl, že by chtěl revidovat jadernou dohodu s Íránem, což ale nemůže, protože je to smlouva mezi více státy,“ dodává Kubálek.

Antimuslimský prezident

A ještě jeden cíl Trump zřejmě sleduje. Pokud chce opravdu udržovat dobré vztahy se Saúdskou Arábií, musí radikálně zlepšit svůj obraz v očích tamních obyvatel. „Všechny vlády, ať už více či méně demokratické, jsou do jisté míry pod vlivem veřejného mínění,“ upozorňuje Lepš.

Nedávný průzkum vyšel z tohoto pohledu velice špatně, když ukázal, že 84 procent dotázaných vidí Trumpa jako antimuslimského prezidenta.

Nejen proto je prezidentovo okolí z první zahraniční cesty nervózní. Trump odjíždí v době, kdy se na něj doma valí jeden skandál za druhým. Jeho spolupracovníci mají strach, aby dlouhá pouť, během níž navštíví kromě Saúdské Arábie i Izrael, Itálii a Belgii, neskončila nějakým faux-pas.

Cesta bude katastrofa, tvrdí média

To by přitom nebylo výjimkou. Trapasy se nevyhnuly ani jeho předchůdcům. A Trump je navíc svolný k tomu dávat sliby, které později nemůže dodržet. „Opravdu doufejte, že se bude držet protokolu a provede vše, jak je naplánované. Celý svět ho bude sledovat,“ řekl serveru Mashable.com někdejšího poradce prezidenta George Bushe ml.

Právě Mashable už v titulku označil Trumpovu cestu za katastrofu. Upozorňuje, že proti původnímu plánu nenavštíví v Izraeli starobylou pevnost Masada jen proto, že mu tam UNESCO nedovolilo přistát helikoptérou.

A nechvalně se vyjadřují i další média. List The New York Times například tvrdí, že samotnému Trumpovi se na devítidenní cestu vůbec nechce a nejraději by zůstal v Bílém domě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744