Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump utekl před synovou aférou do Paříže. Mezi státníky je izolovaný, v Macronovi hledá spojence

Trump utekl před synovou aférou do Paříže. Mezi státníky je izolovaný, v Macronovi hledá spojence

Spojené státy a Francii mohou dělit občasné rozpory, nemohou ale narušit letité spojenectví zrozené v dobách americké revoluce. Na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Emmanuelem Macronem to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump.

Jednou ze sporných otázek je pařížská klimatická dohoda, od níž Spojené státy v červnu odstoupily, připustil Trump. USA podle něj nicméně "zůstanou lídrem" v ochraně klimatu. Pokud jde o pařížskou dohodu, "leccos se může stát, uvidí se, co to bude," poznamenal šéf Bílého domu bez dalšího vysvětlení.

Trump i Macron na tiskové konferenci potvrdili, že jedním z hlavních bodů jejich jednání byla syrská krize. Trump připomněl, že výsledkem jeho nedávného jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem bylo příměří na jihu Sýrie, které dosud trvá.

Oznámil, že se jedná o další dohodě o zastavení palby v jiné oblasti země. Podle francouzského prezidenta budou Francie a USA spolupracovat na "cestovní mapě" pro obnovu poválečné Sýrie.

Macron také uvedl, že oba státy se dohody na společném postupu v boji proti kybernetické kriminalitě a internetové propagandě.

Trump se krátce zmínil o aféře kolem loňské schůzky svého nejstaršího syna s ruskou právničkou, která mu měla dodat ruské kompromitující dokumenty na Hillary Clintonovou, protikandidátku Trumpa v prezidentských volbách. Schůzka byla podle Trumpa krátká a nic nepřinesla. Většina lidí by se podle prezidenta chovala stejně, jako Donald junior.

.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1