Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump v Bílém domě přivítá rodiny vojáků. Budou se ptát i na jeho kritiku spojenců z NATO

Trump v Bílém domě přivítá rodiny vojáků. Budou se ptát i na jeho kritiku spojenců z NATO

Obavy ohledně další budoucnosti Severoatlantické aliance se nebudou řešit jen na nadcházejícím summitu NATO. Téma zřejmě otevřou i rodiny amerických vojáků během dnešního tradičního pikniku ke Dni nezávislosti. V Bílém domě budou mluvit přímo s prezidentem Donaldem Trumpem, který spojence v posledních dnech několikrát znejistil.

Americký prezident Donald Trump přijme ve středu na tradičním setkání ke Dni nezávislosti rodiny vojáků. Na pikniku v Bílém domě se s nimi bude bavit o jejich problémech a výhradách k tomu, jak postupuje ve funkci hlavy státu. Mnoho vojáků a jejich příbuzných již zmínilo, že mezi tématy bude mimo jiné i prezidentova ostrá rétorika.

Armádní důstojník, který si nepřál být jmenován, aby neporušil přísná pravidla Pentagonu pro komunikaci s médii, sdělil magazínu Newsweek, že jej znepokojily Trumpovy poznámky na adresu spojenců ze Severoatlantické aliance. „Zeptal bych se prezidenta, zda se obává o náš obraz v zahraničí. Rodiny žijící v zámoří se musí vypořádat s narůstajícím napětím kvůli vší té rétorice. Neměl by zmírnit?“ říká tento důstojník.

Konkrétně zmiňuje především Trumpovy tweety na adresu německé migrační politiky. Šéf Bílého domu v červnu obhajoval vlastní tzv. „nulovou toleranci“ vůči migrantům obavami, aby USA „nedopadly“ jako Německo, kde podle jeho slov kvůli politice otevřených dveří narůstá kriminalita. Statistiky spolkové police však ukazují opak. Zločinnost je v Německu na nejnižší úrovni za posledních 25 let.

Spojence však Trump znejistil i jinými kroky. Naposledy nezvykle ostrými dopisy, které adresoval několika lídrům členských zemí NATO. V nich kritizoval dlouhodobě nízké výdaje na obranu, které u většiny členů aliance nedosahují dohodnutých 2 procent HDP. Trump opět pohrozil, že pokud nedojde ke zlepšení, stáhne americké vojáky z Evropy. „Je stále těžší vysvětlit americkým občanům, proč některé země nesdílejí břemeno kolektivní obrany NATO, když američtí vojáci v zámoří obětují své životy nebo se vracejí domů zmrzačení,“ napsal Trump v dopise německé kancléřce Angele Merkelové.

Příští týden čeká amerického prezidenta a další státníky summit NATO v Bruselu. Podle mluvčího Bílého domu Hogana Gidleyeho tam Trump pojede s cílem zdůraznit spojencům, že USA nejsou „světovou kasičkou“ a ostatní musí dodržovat své finanční závazky.

Trump spojence neuklidňuje ani mimo vojenskou oblast. Kontroverze vyvolalo jeho jednání na summitu skupiny G7, ze kterého předčasně odjel, ostatní kritizoval a odvolal podporu závěrečného komuniké. Prohloubil tak spory, jež zažehlo jeho rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli do USA. Evropská unie, Kanada a Mexiko na zrušení výjimky, kterou měly do konce května, reagovaly protiopatřeními. EU například zavedla cla na zboží amerických výrobců džínů či bourbonu.

Trumpovy kroky sledují s obavami také v Asii. Jižní Korea a Japonsko nelibě nesly rozhodnutí, kterým prezident zkraje června ukončil vojenské manévry v jižní části Korejského poloostrova. „Je to nepatřičné vést tato cvičení. Jsou provokativní,“ uvedl Trump a dodal, že by rád stáhl také 32 tisíc v zemi působících amerických vojáků, který si od zlomového summitu v Singapuru vychvaluje vztahy se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, jehož si tímto krokem snaží naklonit.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1