Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump v Bílém domě přivítá rodiny vojáků. Budou se ptát i na jeho kritiku spojenců z NATO

Trump v Bílém domě přivítá rodiny vojáků. Budou se ptát i na jeho kritiku spojenců z NATO

Obavy ohledně další budoucnosti Severoatlantické aliance se nebudou řešit jen na nadcházejícím summitu NATO. Téma zřejmě otevřou i rodiny amerických vojáků během dnešního tradičního pikniku ke Dni nezávislosti. V Bílém domě budou mluvit přímo s prezidentem Donaldem Trumpem, který spojence v posledních dnech několikrát znejistil.

Americký prezident Donald Trump přijme ve středu na tradičním setkání ke Dni nezávislosti rodiny vojáků. Na pikniku v Bílém domě se s nimi bude bavit o jejich problémech a výhradách k tomu, jak postupuje ve funkci hlavy státu. Mnoho vojáků a jejich příbuzných již zmínilo, že mezi tématy bude mimo jiné i prezidentova ostrá rétorika.

Armádní důstojník, který si nepřál být jmenován, aby neporušil přísná pravidla Pentagonu pro komunikaci s médii, sdělil magazínu Newsweek, že jej znepokojily Trumpovy poznámky na adresu spojenců ze Severoatlantické aliance. „Zeptal bych se prezidenta, zda se obává o náš obraz v zahraničí. Rodiny žijící v zámoří se musí vypořádat s narůstajícím napětím kvůli vší té rétorice. Neměl by zmírnit?“ říká tento důstojník.

Konkrétně zmiňuje především Trumpovy tweety na adresu německé migrační politiky. Šéf Bílého domu v červnu obhajoval vlastní tzv. „nulovou toleranci“ vůči migrantům obavami, aby USA „nedopadly“ jako Německo, kde podle jeho slov kvůli politice otevřených dveří narůstá kriminalita. Statistiky spolkové police však ukazují opak. Zločinnost je v Německu na nejnižší úrovni za posledních 25 let.

Spojence však Trump znejistil i jinými kroky. Naposledy nezvykle ostrými dopisy, které adresoval několika lídrům členských zemí NATO. V nich kritizoval dlouhodobě nízké výdaje na obranu, které u většiny členů aliance nedosahují dohodnutých 2 procent HDP. Trump opět pohrozil, že pokud nedojde ke zlepšení, stáhne americké vojáky z Evropy. „Je stále těžší vysvětlit americkým občanům, proč některé země nesdílejí břemeno kolektivní obrany NATO, když američtí vojáci v zámoří obětují své životy nebo se vracejí domů zmrzačení,“ napsal Trump v dopise německé kancléřce Angele Merkelové.

Příští týden čeká amerického prezidenta a další státníky summit NATO v Bruselu. Podle mluvčího Bílého domu Hogana Gidleyeho tam Trump pojede s cílem zdůraznit spojencům, že USA nejsou „světovou kasičkou“ a ostatní musí dodržovat své finanční závazky.

Trump spojence neuklidňuje ani mimo vojenskou oblast. Kontroverze vyvolalo jeho jednání na summitu skupiny G7, ze kterého předčasně odjel, ostatní kritizoval a odvolal podporu závěrečného komuniké. Prohloubil tak spory, jež zažehlo jeho rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli do USA. Evropská unie, Kanada a Mexiko na zrušení výjimky, kterou měly do konce května, reagovaly protiopatřeními. EU například zavedla cla na zboží amerických výrobců džínů či bourbonu.

Trumpovy kroky sledují s obavami také v Asii. Jižní Korea a Japonsko nelibě nesly rozhodnutí, kterým prezident zkraje června ukončil vojenské manévry v jižní části Korejského poloostrova. „Je to nepatřičné vést tato cvičení. Jsou provokativní,“ uvedl Trump a dodal, že by rád stáhl také 32 tisíc v zemi působících amerických vojáků, který si od zlomového summitu v Singapuru vychvaluje vztahy se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, jehož si tímto krokem snaží naklonit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744