Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump v Británii: S Mayovou se setká na venkově, chce se vyhnout protestujícím Londýňanům

Trump v Británii: S Mayovou se setká na venkově, chce se vyhnout protestujícím Londýňanům

Americký prezident Donald Trump dnes odpoledne přilétá na návštěvu Británie, kde bude jednat s politicky oslabenou premiérkou Theresou Mayovou a prakticky se vyhne hlavnímu městu, kde by musel čelit demonstracím. Trump bude v Británii po summitu NATO a před pondělní vrcholnou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

V Británii Trump absolvuje pracovní návštěvu, nikoli státní, na kterou jej brzy po jeho inauguraci Mayová pozvala. I když obě strany tvrdí, že na státní návštěvu s tradiční pompou ještě dojde, zatím je v nedohlednou. Státní návštěva byla odložena na neurčito, údajně kvůli tomu, že prezident Trump se chce vyhnout demonstrantům, napsal list The Guardian.

Británie je přitom pro USA nejbližším spojencem v Evropě a Londýn si tradičně zakládá na „speciálních vztazích“ s někdejší kolonií. Londýn považuje tyto těsné vazby na Washington za pilíř své zahraniční a obchodní politiky o to víc v době, kdy se připravuje na odchod z EU.

Britská média předpokládají, že se dnešní a páteční jednání zaměří na obchodní válku mezi USA a EU po vyhlášení amerických cel na dovoz oceli a hliníku, na bezpečnostní spolupráci, na vztahy s Ruskem a na vzájemné obchodní vztahy po brexitu.

Trumpa ještě dnes večer bude hostit premiérka Mayová na slavnostní večeři v Blenheimském paláci u Oxfordu, rodišti Winstona Churchilla. Kromě členů vlády budou mezi stovkou hostů šéfové velkých firem z různých sektorů - od finančního přes infrastrukturu, potravinářství až po zbrojařství.

Krátce před návštěvou odstoupili dva stoupenci tvrdého brexitu: ministr zahraničí Boris Johnson a ministr pro odchod z EU David Davis. Dále oslabili již tak vratkou pozici Mayové. Sám Trump se o brexitu vyjadřoval pochvalně a přirovnal výsledek referenda o odchodu Británie z EU ke svému zvolení.

V pátek ráno se s Mayovou na zatím neoznámeném místě zúčastní ukázky společného výcviku amerických a britských vojáků. Pak budou jednat na venkovském sídle britských premiérů v Chequers asi 65 kilometrů od Londýna. Po pracovním obědě uspořádají tiskovou konferenci. Odpoledne přijme Trumpa královna Alžběta II. na královském hradě Windsor.

Trump tak stráví v Londýně jen noc ze čtvrtka na pátek - v rezidenci amerického velvyslance ve Winfield House v Regent´s Park v centru města obklopeném skoro pětihektarovou zahradou.

Během návštěvy, kterou provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření a na kterou bude dohlížet vedle americké ochranky na 10.000 policistů, Trump neabsolvuje žádné veřejné vystoupení. Jeho žena Melania bude mít zčásti oddělený program a jejím hostitelem bude Philip May.

V Británii Trump vyvolal odpor některými svými kroky i výroky - zejména zákazem vstupu občanům některých muslimských zemí, odstoupením dohody o boji se změnou klimatu a především praxí oddělovat děti migrantů od rodičů. Sympatie si nezískal ani řadou útočných tweetů - například o údajně rostoucí kriminalitě v Británii způsobené islámským terorismem. V parlamentu se dokonce debatovalo, zda mu zakázat vstup do země a loni podepsalo petici požadující zrušení návštěvy 1,3 milionu lidí.

Na každý pád se očekávají rozsáhlé protesty v Londýně i jinde. Největší bude zřejmě v pátek odpoledne pochod centrem hlavního města na Trafalgarském náměstí, kde se čeká až 50.000 lidí. Nad Westminsterem se bude rovněž vznášet balon, který má podobu karikatury Trumpa jako mimina v plenkách.

Ještě v pátek večer se Trump přesune do Skotska, kde stráví víkend. Ve Skotsku se na hebridském ostrově Lewis narodila jeho matka a Trump tam má ještě příbuzné. Ve Skotsku vlastní dvě golfová hřiště v Balmedie u Aberdeenu a v Turnberry, kde by měl víkend strávit. Podle listu The Scotsman se Trump ostrov Lewis nechystá navštívit.

Areál v Balmedie byl v centru řady kontroverzí. Trump se tam dostal do střetu s místními obyvateli, úřady i se skotskou vládou, která postavila na dohled v moři několik větrných turbín a Trump se u soudů snažil neúspěšně celý projekt zastavit.

Ani ve Skotsku, kde vůdci všech velkých stran dali najevo nespokojenost s Trumpovým zvolením, ho nečeká jen přívětivé přijetí. Největší demonstrace bude u parlamentu v Edinburghu v sobotu odpoledne. Protesty se čekají i u Trumpových golfových hřišť a v Glasgowě.

V neděli odpoledne by měl Trump odletět na pondělní summit s Putinem do Helsinek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744