Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump v OSN: Jsme připraveni KLDR zničit, pokud budou USA nebo spojenci v ohrožení

Trump v OSN: Jsme připraveni KLDR zničit, pokud budou USA nebo spojenci v ohrožení

Americký prezident Donald Trump dnes poprvé od svého zvolení vystoupil na Valném shromáždění OSN. V projevu se zaměřuje hlavně na hrozby ze Severní Koreje, boj s terorismem a migraci. Zdůraznil, že pokud se USA  nebo jejich spojenci dostanou do situace, kdy se budou muset bránit, tak Amerika KLDR „úplně zničí.“

„Nikdo neukázal větší pohrdání vlastní lidem než režim v Severní Koreji,“ uvedl v první části projevu Trump. Připomněl situaci v pracovních táborech v KLDR, smrt amerického studenta, který byl v Severní Koreji vězněn, vraždu nevlastního bratra Kim Čong-una v Malajsii a případ únosu 13leté dívky, která měla důstojníky režimu učit angličtinu.  „Raketový muž je na své sebevražedné misi, zabít může celý národ,“ vzkázal vůdci KLDR Trump.

Trump rovněž poděkoval Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu. Zároveň vyzval všechny státy, aby izolovaly severokorejský režim. Odsoudil každého, kdo do KLDR dodává zbraně.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Terorismus

Trump zároveň uvedl, že Spojené státy pracují na to, aby zastavili teroristy, které nazval „zbabělci“ (losers). To v tiskovém oddělení OSN vyvolalo smíchy, protože to patří mezi slova, která Trump používá často. 

Ocenil také postup proti skupině Islámský stát, za posledních osm měsíců se podle něj podařilo způsobit jí větší porážky, než za několik posledních let dohromady.

Trump v OSN rovněž prohlásil, že je třeba veřejně ukázat na státy, které podporují teroristické organizace jako jsou Al-Káida nebo Hizballáh.

Migrace

Trump ve svém projevu na všeobecné rozpravě také uvedl, že je desetkrát levnější podporovat uprchlíky v jejich regionu než na půdě Spojených států. Poděkoval Turecku, Jordánsko a Libanonu, že jejich vlády poskytly domov tak velkému množství uprchlíků. 

Nekontrolovaná migrace podle něj škodí zemím, ze kterých uprchlíci odcházejí, i těm, do kterých přicházejí. Americký prezident také podotkl, že nekontrolovanou migraci často vyvolávají nízké příjmy lidí, kteří ze své vlasti odcházejí. Podle něj jsou často zájmy těchto lidí ignorovány.

Dohoda s Íránem

Trump se také vymezil proti dohodě s Íránem, která je podle něj „zástěrkou pro rozvoj tamního jaderného programu.“ Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. Trump zároveň obvinil Teherán z podpory islámských radikálů.

Dohodu šesti velmocí s Íránem o kontrole jeho jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí označil Trump za jednu z nejhorších dohod, na které USA přistoupily. Podle něj je jednostranná a ostudná.

Americký úder na Venezuelu?

Trump se také důrazně opřel do vedení Venezuely. Socialiatická diktatura podle něj latinskoamerickou zemi přivedla na pokraj zkázy. Situace v zemi je podle něj nepřijatelné a je nutné úplné obnovení demokracie a politických svobod. 

Trump řekl, že USA jsou připraveny k „dalším akcím" ve Venezuele, pokud tamní vláda bude pokračovat v autoritářském způsobu řízení země. Podle něj není možné, aby Washington situaci pouze sledoval a nic neučinil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744