Trump versus OSN. USA v Radě bezpečnosti vetovaly rezoluci proti uznání Jeruzaléma | info.cz

Články odjinud

Trump versus OSN. USA v Radě bezpečnosti vetovaly rezoluci proti uznání Jeruzaléma

Spojené státy v Radě bezpečnosti OSN využily právo veta a zarazily rezoluci, která měla za cíl odsoudit americké uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Trump svým vyjádřením ohledně metropole vyvolal napětí v regionu a v arabském světě. Dnešní veto s Radě bezpečnosti může mít podobný efekt a může dál vyhrotit rozvířené nálady.

Pro návrh rezoluce, který předložil Egypt, hlasovalo všech ostatních 14 zemí Rady bezpečnosti. Text byl reakcí na nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele vyvolal bouřlivé protesty zejména v muslimském světě.

Rezoluce vyjadřovala "hlubokou lítost nad nedávným rozhodnutím týkajícím se statusu Jeruzaléma", aniž podle agentury Reuters konkrétně zmiňovala Spojené státy či Trumpa. V návrhu se mimo jiné uvádělo, že jakékoli rozhodnutí či akce, které mají změnit "charakter, status či demografické složení" Jeruzaléma, "nemají legální účinek". Text vyzýval ke zrušení takových kroků, které odporují rezolucím Rady bezpečnosti. 

Rezoluce rovněž apelovala na všechny země OSN, aby se zdržely přesouvání svých diplomatických zastoupení do Jeruzaléma. Takový záměr ale zatím vyjádřil právě jen americký prezident Trump.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, jelikož ho obě strany chtějí za své hlavní město. Trump proto svým prohlášením z 6. prosince vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a Evropská unie. Hamás kvůli tomu vyhlásil další intifádu čili povstání proti Izraeli.

Dnešní americké veto přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který tak učinil ve videovzkazu zveřejněném na svém twitteru. "Rozptýlili jste temnotu, jeden porazí mnohé, pravda porazí lež. Děkuji, prezidente Trumpe. Děkuji, Nikki Haleyová," poděkoval Netanjahu i americké velvyslankyni při OSN.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud