Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump versus Putin. 5 věcí, které prozradila první schůzka amerického a ruského prezidenta

Měla trvat zhruba 30 minut, nakonec se ale schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem protáhla na více než dvě hodiny. Co schůzka přinesla a co prozradila o vztahu obou mužů?

Příměří v Sýrii

Jedním z hlavních témat jednání byla situace v Sýrii. Mezi oběma státy dlouhodobě panovaly rozepře. Zatímco Rusové podporovali režim prezidenta Bašára Asada, Američané stáli za opozicí. Nyní se dohodli na příměří na jihozápadě země. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Co se týče Asadovy budoucí role, ministr zahraničí USA řekl, že pro něj Spojené státy nevidí post, který by mohl dlouhodobě zastávat.

Další kolo sporu o ovlivňování voleb

Trump se na schůzce Putina zeptal, jestli Rusové zasahovali do loňských amerických prezidentských voleb. Putin jakékoli nařčení odmítl. Tillerson uvedl, že se hovor točil kolem budoucího závazku, že ruská vláda nebude zasahovat do budoucích voleb.

Trump chtěl mít navrch

Navzdory původním prohlášením amerického prezidenta, že schůzka bude jen krátkým setkáním, na které se nijak speciálně nepřipravoval, spolu hlavy USA a Ruska jednaly více než dvě hodiny. A zdá se, že Trump chtěl získat převahu ve vzájemných vztazích. Byl to právě on, kdo jednání otevřel jedním z nejcitlivějších témat – zmíněným vměšováním do voleb. „Prezident Trump naléhal na prezidenta Putina více než jednou,“ upřesnil Tillerson.

 

Neshody ohledně Severní Koreje

Na čem se oba státníci neshodli, je situace kolem Severní Koreje. Diktátorský režim na sebe v poslední době upozorňuje častými raketovými testy. Naposledy v úterý otestovala mezikontinentální balistickou střelu. „Řekl bych, že Rusové situaci vidí jinak než my,“ prohlásil Tillerson.

Další schůzky nejsou v plánu, vznikne pracovní skupina

Tillerson také přiznal, že vztahy mezi oběma státy nejsou na nejlepší úrovni. Na změně ale nebudou pracovat přímo prezidenti. Schůzka Trumpa s Putinem se v nejbližší době zřejmě nezopakuje. Rusko a USA místo toho budou jednat na úrovni nově vytvořené pracovní skupiny.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1