Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump vyhodil šéfa FBI Comeyho. Nepravdivě vypovídal v kauze vyšetřování emailů Clintonové

Trump vyhodil šéfa FBI Comeyho. Nepravdivě vypovídal v kauze vyšetřování emailů Clintonové

Americký prezident Donald Trump dnes odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho. Podle mluvčího Bílého domu tak učinil na základě doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Dřívě během dne se ukázalo, že uvedl nepravdy při výslechu ohledně emialové aféry Hillary Clintonové, o kterém demokratka tvrdí, že částečně mohlo za její prohru v listopadových prezidentských volbách. 

"Prezident přijal doporučení ministra spravedlnosti a jeho náměstka ohledně odvolání ředitelte FBI," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Comey byl podle informací listu Washington Post o výpovědi informovaný krátce před tím, než se to dozvěděla média.  Výpověď je platná okamžitě.

FBI dnes informovala Kongres, že Comey minulý týden podal při slyšení v Právním výboru zavádějící informace ohledně vyšetřování emailové aféry Hillary Clintonové. Podle FBI bylo totiž senátorovi Anthony Weinerovi přesměrováno od jeho manželky a spolupracovnice Clintonové Humy Abedinové jen malé množství emailů. Comey při tom ve svém prohlášení tvrdil, že jich byly stovky a tisíce.

Comey při slyšení o jeho postupu v kauze Clintonové také řekl, že tyto přeposlané emaily byly přísně tajné, ani to ale podle ostatních zástupců FBi není pravda. Další vyšetřování Clintonové, které Comey oznámil krátce před listopadovými volbami (28. října 2016), podle některých demokratických politiků mohlo za její překvapivou prohru. Několikrát to uvedla jako jeden z možných důvodů i sama Clintonová. 

"Kdyby byly volby 27. října, byla bych teď vaší prezidentkou," řekla během rozhovoru, který s ní minulý týden natočila CNN. 

Comey při slyšení vyloučil, že by politika mohla činnost FBI ovlivnit. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá "lehce nevolno".

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1