Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump získává klíčového ministra. Senát schválil bývalého šéfa ropného Exxonu do čela diplomacie

Trump získává klíčového ministra. Senát schválil bývalého šéfa ropného Exxonu do čela diplomacie

Rex Tillerson míří na jeden z nejvlivnějších postů v Trumpově administrativě. Při slyšeních v Senátu se řešily mimo jiné jeho vazby k prezidentu Vladimiru Putinovi a k Rusku, se kterým jako šéf ropného gigantu obchodoval a kde má kontakty. Právě vztahy s Moskvou budou pro budoucího ministra jedním z klíčových témat – Donald Trump se opakovaně vyslovil pro jejich zlepšení.

Kandidát navržený prezidentem Donaldem Trumpem získal hlasy potřebné nadpoloviční většiny senátorů. Takřka všichni demokraté muže kritizovaného kvůli úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina odmítli podpořit, republikáni ovládající sněmovnu se však za něj postavili jednohlasně.

Tillerson je jedním z Trumpových nominantů, jehož schvalovací proces byl komplikovaný. Vedle blízkých kontaktů v Rusku, které si vybudoval jako generální ředitel ropného gigantu Exxon Mobil, znepokojoval demokraty rovněž jeho nejasný postoj k protiruským sankcím.

Tillerson se v průběhu lednového nominačního slyšení v zahraničním výboru Senátu postavil proti některým Trumpovým tvrzením, když například prohlásil, že Spojené státy dodrží závazky vůči spojencům a neporuší princip kolektivní obrany v rámci NATO. Rovněž odsoudil ruskou anexi Krymu a připustil také nutnost boje proti globálnímu oteplování, kterou Trump zpochybňuje.

Schvalování Trumpem nominovaných kandidátů provázejí problémy. Demokraté měli k řadě navržených jmen výhrady. Potom, co prezident podepsal kontroverzní výnos zamezující cestám cizinců ze sedmi muslimských zemí do USA, začali schvalování otevřeně bojkotovat. 

64letý Rex Tillerson byl od roku 2006 šéfem firmy Exxon Mobil Corporation, jedné z největších ropných společností světa. V Exxonu začal pracovat po studiu stavebního inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu v roce 1975. Je znám svými blízkými vztahy s Ruskem a s jeho prezidentem Vladimirem Putinem, které se datují do doby, kdy Tillerson  v Rusku zastupoval zájmy Exxonu. Před několika lety od něj obdržel vyznamenání. Je letitým donátorem republikánských volebních kampaní. V té letošní ale místo Trumpa podpořil neúspěšného Jeba Bushe.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744