Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zvažuje rozšíření seznamu teroristických skupin. Kdo jsou dva žhaví kandidáti?

Trump zvažuje rozšíření seznamu teroristických skupin. Kdo jsou dva žhaví kandidáti?

Americký seznam teroristických organizací by se mohl rozrůst o dva nové členy. Administrativa Donalda Trumpa by na něj mohla přidat Íránské revoluční gardy nebo Muslimské bratrstvo operující v Egyptě. O návrhu již jednaly některé agentury americké vlády. Tento krok by mohl zkomplikovat vztahy USA se zeměmi, kde zmíněné organizace mají vlivné postavení.

V praxi se pro mnohé nic moc nezmění: Lídři Íránských revolučních gard, které byly založeny v roce 1979 jako hlavní síla zajišťující íránskou bezpečnost, na listině teroristických organizací Spojených států figurují už dnes. Mnozí republikáni ale požadují, aby na seznamu byla i garda jako celek.

O možném označení Muslimského bratrstva za teroristickou organizaci informovala agentura Reuters. Bratrstvo je jedním z největších hnutí se znaky islámského fundamentalismu a krok Spojených států by pro něj nebyl ničím neznámým. Na černé listině teroristických organizací ho má zapsané například Rusko nebo Saúdská Arábie.

Podle odborníků by však zařazení íránské i egyptské islámské organizace na americký seznam vedlo k narušení vztahů USA s oběma zeměmi. Odborníci také varují, že by takový krok mohl zkomplikovat boj Spojených států se samozvaným Islámským státem v Iráku. Šíitské milice, které zde bojují proti sunnitským džihádistům, jsou totiž podporovány právě Íránem a jeho revoluční gardy těmto skupinám poskytují strategické rady a povely. 

Podle některých názorů by zahrnutí gard na teroristický seznam mohlo vyhrotit i vztahy Washingtonu s Teheránem v otázce íránské jaderné dohody, kterou Donald Trump už tak oslabuje. Írán by takový krok nejspíš nenechal bez odezvy. „Možná by nejednali rychle nebo otevřeně, ale je zde nebezpečí eskalace konfliktu,“ tvrdí zdroj citovaný agenturou Reuters.

Trump si v posledních dnech vyměnil řadu ostrých prohlášení s íránskými představiteli kvůli nedávnému testu balistické rakety. Spojené státy tvrdí, že tím země porušila podmínky a oficiálně ji diplomatickou cestou varovaly a uvalily nové sankce. Írán obvinění popírá.

Návrhy na zapsání Muslimského bratrstva a íránských gard na seznam teroristických organizací kritizuje i Rada pro americko-islámské vztahy. „Věříme, že to je jen kouřová clona k honu na čarodějnice, který ohrožuje občanská práva amerických muslimů,“ uvádí mluvčí rady Ibrahim Hooper. Zapsáním těchto organizací na černou listinu by podle jeho slov vedlo k „démonizování“ islámu a odnesli by to právě muslimové žijící ve Spojených státech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744