Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpa nadchnula vojenská přehlídka v Paříži, chce uspořádat vlastní ve Washingtonu

Trumpa nadchnula vojenská přehlídka v Paříži, chce uspořádat vlastní ve Washingtonu

Americký prezident Donald Trump chce červencový státní svátek USA oslavit vojenskou přehlídkou na washingtonské Pennsylvania Avenue, spojující Kapitol s Bílým domem. Řekl to dnes v New Yorku při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Inspirací je Trumpovi vojenská přehlídka, pořádaná v Paříži na Den Bastily. Letos jí byl jako čestný host osobně přítomen.

Vojenský pochod na pařížské třídě Champs-Élysées na Trumpa 14. července učinil takový dojem, že pověřil personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, aby se „na věc podíval“. Přehlídka americké branné moci by se na Pennsylvania Avenue prý mohla konat už napřesrok.

Den nezávislosti, svůj státní svátek, slaví Američané 4. července. „Hlavně proto, že jsem to viděl, bychom mohli něco takového zorganizovat ve Washingtonu. Právě teď to zvažujeme,“ řekl Trump, který francouzské defilé v Paříži sledoval se svou manželkou Melanií. K uctění výročí vstupu USA do první světové války tehdy centrem francouzské metropole pochodovaly také americké jednotky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1