Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpa opustil kvůli obvinění z domácího násilí v krátkém čase už druhý spolupracovník

Trumpa opustil kvůli obvinění z domácího násilí v krátkém čase už druhý spolupracovník

Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa opustil kvůli podezření z páchání domácího násilí další člověk. David Sorensen, který psal projevy, obvinění ze strany své bývalé manželky odmítl. Tento týden na svůj post rezignoval vlivný poradce Rob Porter.

Sorensenova bývalá manželka Jessica Corbettová listu The Washington Post řekla, že se během trvání jejich manželství choval násilně jak po fyzické, tak po psychické stránce. Sorensen jí prý o ruku zhasil cigaretu, mrštil ji proti zdi a přejel jí nohu autem. V reakci na tato obvinění Sorensen vydal prohlášení, v němž uvedl, že „se nikdy v životě nedopustil vůči žádné ženě jakéhokoliv násilí“. Zvažuje, zda proti Corbettové nepodnikne právní kroky a z Bílého domu se rozhodl odejít, protože nechtěl, aby "se tímto zmatkem musel zabývat".

Představitelé Bílého domu uvedli, že se o obviněních, jež proti Sorensenovi vznesla jeho někdejší manželka, dozvěděli ve čtvrtek pozdě večer a že ho s nimi okamžitě konfrontovali a že on je popřel.

Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Rob Porter, který měl na starosti třídění dokumentace směřující k Trumpově podpisu, se podle svých dvou bývalých manželek choval násilnicky. Obě ženy tvrdí, že byly vystaveny fyzickému, psychickému i slovnímu týrání. Porter tvrdí, že je nevinný. Ve středu z Bílého domu odešel. V pátek mu prezident Trump popřál vše nejlepší a o případu bývalých manželek se ani slovem nezmínil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1