Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpa už nebaví severokorejské vychloubání se. Volal lídrům Japonska a Číny, aby šli proti Kimovi společně

Trumpa už nebaví severokorejské vychloubání se. Volal lídrům Japonska a Číny, aby šli proti Kimovi společně

Agresivní politika severokorejského režimu byla předmětem nedělního telefonického rozhovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s nejvyššími představiteli Číny a Japonska. Oznámil to Bílý dům. Prezident s japonským premiérem Šinzóem Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem projednal i program nadcházejícího summitu skupiny G20 v Hamburku.

Kromě rostoucího ohrožení, které pro východoasijský region i celý svět představuje politika Pchjongjangu, Trump s čínským prezidentem probral možnosti, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Po nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.

Podle zprávy čínské televize Si Ťin-pching vyzval amerického partnera, aby se vláda USA ve své zahraniční politice důsledně držela principu "jednotné Číny". Peking tak zřejmě reagoval na nedávnou zprávu o prodeji amerických zbraní v hodnotě 1,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu, který Čína tvrdě odsoudila.

Shodu názorů na potřebu zesíleného tlaku na KLDR potvrdil rozhovor Trumpa s Abem, uvedl Bílý dům. „Rozhovor znovu ukázal, že USA a Japonsko jsou odhodlány odpovědět na jakoukoli hrozbu nebo akci ze strany Severní Koreje," zdůraznilo americké komuniké.

Jaderný a raketový program Severní Koreje byl dnes předmětem rozhovoru i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v Soulu. Obama během jednání podle místních médií řekl, že Pchjongjang má "poslední šanci" zapojit se do dialogu s okolním světem. Vývoj jaderných zbraní podle exprezidenta nijak nepřispěl ke zvýšení bezpečnosti obyvatel KLDR.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1