Trumpa vyzve kongresmanka Gabbardová, veteránka z Iráku a stoupající hvězda demokratů | info.cz

Články odjinud

Trumpa vyzve kongresmanka Gabbardová, veteránka z Iráku a stoupající hvězda demokratů

Tulsi Gabbardová se řadí k liberálnímu křídlu demokratů, v některých otázkách se s ním ale rozchází. Největší kritiku v její dosavadní politické kariéře vzbudila cesta do Sýrie, kde se sešla s diktátorem Bašárem Asadem.

Americký prezident Donald Trump může po Hillary Clintonové čelit v příštích volbách další ženě. V pátek totiž záměr ucházet se o Bílý dům ohlásila demokratická kongresmanka Tulsi Gabbardová. Sedmatřicetiletá veteránka z irácké války svůj plán prozradila v pátečním rozhovoru pro televizi CNN.

„Rozhodla jsem se kandidovat, formálně to oznámím v příštím týdnu,“ prohlásila zastupitelka za stát Havaj, která se v roce 2012 stala vůbec první hinduistkou v Kongresu. V něm působí jako členka zahraničně politického výboru.

Hlavním tématem její kampaně má být „otázka války a míru“, manažerkou kampaně pak bude Rania Betariceová, jež pracovala v roce 2016 pro tehdejšího demokratického kandidáta na prezidenta, vermontského senátora Bernieho Sanderse.

Gabbardová je Sandersovou spojenkyní, může se ale opřít i o podporu liberálně orientovaných skupin v rámci strany, ale také odborů, jako jsou AFL-CIO nebo Plánované rodičovství. Fakt, že stála za senátorem v primárkách v roce 2016, se jí později vrátil v podobě rostoucího vlivu v rámci Demokratické strany.

V americké dolní sněmovně vytvořila krátce po svém zvolení skupinu mladých kongresmanů, kteří by se měli zabývat problémy, s nimiž se musejí potýkat tazvaní mileniálové, tedy lidé narození ve 21. století.

Rodačka ze souostroví Samoa se hlásí k Obamově zdravotnické reformě, podporuje přechod k obnovitelným zdrojům energie, usiluje o reformu trestního zákoníku a vyšší zdanění finančníků z Wall Street.

Straničtí kritici ale upozorňují na názory Gabbardové na zahraniční politiku, imigraci a zákon o držení zbraní. Údiv vyvolalo například její setkání s Trumpem krátce po jeho inauguraci. Zatímco většina tehdy rozhořčených liberálních voličů vyšla do ulic americkým měst, Gabbardová se k protestům nepřipojila.

Ještě větší pozdvižení pak vyvolala její kontroverzní cesta do Sýrie o pár měsíců později. Gaggardová se tam totiž sešla s diktátorem Bašárem Asadem, podle většiny západních politiků hlavním viníkem syrské občanské války. „Opakovaně uvedla, že míru nelze dosáhnout tak, že se budeme setkávat a hovořit jen s našimi přáteli. Pokud chceme opravdu mír, musíme mít odvahu mluvit i s našimi protivníky,“ hájila Gabbardovou v deníku The Guardian její mluvčí Erika Tsujiová.

Od hlavního proudu Demokratické strany se odklonila i v roce 2015, kdy hlasovala pro další restrikce pro uprchlíky přicházející do Spojených států ze Sýrie a Iráku. Zpochybňovala také tvrzení, že za chemickými útoky v Sýrii stál Asadův režim.

Na rozdíl od většiny demokratů se nezdráhá používat výraz „radikální islám“, který mnozí muslimové vnímají jako útok proti své víře. Gabbardová tvrdí, že si uvědomuje, že většina muslimů nevyznává extremistickou ideologii, přesto se ale připojila k republikánům kritizujícím Baracka Obamu a Hillary Clintonovou za to, že tento výraz nepoužívají. „Je důležité identifikovat vašeho nepřítele,“ soudí Gabbardová.

Colin Moore z Havajské univerzity upozornil na to, že se Gabbardová liší od ostatních havajských zastupitelů, kteří se příliš výrazně neprojevovali a jejichž hlavním cílem bylo přinést peníze z federální pokladny na ostrovy. „Tulsiová tento trend převrátila…je národní politickou osobností, dost často se objevuje na CNN a v dalších médiích, kde mluví o tématech s Havají nesouvisejících,“ všiml si.

Gabbardová je už druhou ženou mezi demokraty, která chystá prezidentskou kampaň. Záměr kandidovat už ohlásila i senátorka Elisabeth Warrenová ze státu Massachusetts, do boje se mohou zapojit i její kolegové Kamala Harrisová, Cory Booker a Kirsten Gilibrandová. Včera ohlásil kandidaturu také bývalý Obamův ministr bytové výstavby Jualian Castro, ve hře je stále i někdejší viceprezident Joe Biden.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud