Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova blamáž. Flotila, kterou hrozil Severní Koreji, plula úplně jinam

Trumpova blamáž. Flotila, kterou hrozil Severní Koreji, plula úplně jinam

Napětí mezi Spojenými státy a KLDR roste, Bílý dům se proto komunistickému režimu rozhodl vyslat jasný signál a oznámil, že do Japonského moře míří letadlová loď. Ta měla dát Donaldu Trumpovi více možnosti, jak reagovat na případné další provokace severokorejského lídra. V tu samou chvíli, jak informuje list The New York Times, ale loď Carl Vinson spolu s dalšími válečnými plavidly mířila úplně opačným směrem, aby se zúčastnila společného cvičení s australským námořnictvem tisíce kilometrů od Korejského poloostrova. 

Bílý dům teď tvrdí, že se spoléhal na informace amerického ministerstva obrany. K chybě podle úředníků došlo nešťastným sledem událostí, informace o vyslání lodi byly předčasné, a tak došlo k mylnému dojmu, že se americká armáda žene směrem k Severní Koreji, píší New York Times

Informace o vyslání lodi Carla Vinsona způsobila v Asii paniku, psalo se o tom na předních stránkách všech novin a spekulovalo se o tom, že Trump možná plánuje vojenský úder na KLDR. K jejímu vypuštění navíc došlo krátce poté, co Spojené státy zaútočily v reakci na chemický útok v Sýrii, kdy už bylo jasné, že Trump umí sílu použít.

Nedorozumění by se navíc možná nikdy nevysvětlilo, pokud by námořnictvo nezveřejnilo fotku lodi nedaleko indonéských ostrovů Jáva a Sumatra čtyři dny poté, co mluvčí Bílého domu mluvil o její misi v Japonském moři.

Teď už loď  směrem ke korejským břehům vyplula, dorazit by tam měla během příštího týdne. K nedorozumění se už dále Bílý dům vyjadřovat nechce, novináře odkázal na zástupce ministerstva obrany. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744