Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova inaugurace byla proti Obamovi propadák, dokazují to nově zveřejněné vládní fotografie

Trumpova inaugurace byla proti Obamovi propadák, dokazují to nově zveřejněné vládní fotografie

Americká vládní agentura National Park Services zveřejnila série fotografií, které dokazují rozdíly v účasti na první inauguraci Baracka Obamy a současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Učinila tak na základě žádosti o přístup k informacím hned několika médií. Snímky jasně dokazují, že slavnostnímu slibu nastupujícího prezidenta přihlíželo více lidí v roce 2009, přestože současný šéf Bílého domu tvrdil opak. 

Když se na veřejnosti poprvé objevily snímky, které dokládaly, že bylo prostranství kolem Pennsylvania Avenue při inauguraci Donalda Trumpa zaplněné podstatně méně, než tomu bylo v případě jeho předchůdce Baracka Obamy, republikána to rozzuřilo. Mluvil o falešných zprávách tendenčních médií a dál opakoval, že jeho fanoušků dorazilo do Washingtonu více.

Jeho slova teď ale znovu vyvrací snímky, které vydal vládní úřad National Park Services. Rozsáhlé galerie obsahují snímky z různých úhlů jak z roku 2009, tak z letošní inaugurace. Začátek slavnostního probíhal u obou prezidentů podobně – pomalu se začínají trousit první nesmělí příznivci – zatímco v případě Trumpa ale jejich příliv najednou ustane, Obama zaplnil prostranství až vysoko ke kostelu po jeho pravé straně a v případě své první inaugurace dokonce daleko za něj. 

„Předpokládám, že snímky dokládají přesně to, co už všichni dávno vědí,“ řekl listu Washington Post anglický matematik a expert na strukturu davu Keith Still z Metropolitní univerzity v Manchesteru. „Bylo to skutečně velké shromáždění lidí,“ řekl o příznivcích Donalda Trumpa. „Ale stejně tak to bylo třetinové shromáždění oproti inauguraci Baracka Obamy v roce 2009.“

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link