Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova inaugurace jako horor. Sociální sítě se baví nad drtivou recenzí televizního kritika

Trumpova inaugurace jako horor. Sociální sítě se baví nad drtivou recenzí televizního kritika

Zatímco ve Washingtonu vrcholí přípravy na páteční inauguraci nového prezidenta Spojených států, ve Skotsku je Donald Trump a jeho páteční sláva k smíchu. Televizní kritik skotského listu The Sunday Herald Damien Love vykreslil v televizním programu plánovaný přenos ceremonie jako návrat amerického hororového fantasy seriálu Twilight Zone z roku 1959. Jeho počin uchvátil lidi v Británii i Spojených státech a z (ne)obyčejného televizního programu se okamžitě stal virál.

„Po dlouhé pauze se vrací Twilight Zone s jednou z nejambicióznějších, nejdražších a nejkontroverznějších inscenací v historii vysílání. Sci-fi spisovatelé se často zaměřují na alternativní historické příběhy – k nejčastějším patří, co kdyby nacisti vyhráli druhou světovou válku – ale tento projekt interaktivní virtuální reality, která bude během následujících čtyř let průběžně odhalována v televizi, v tisku i na twitteru, si klade za cíl vybudovat trvalou alternativní přítomnost,"píše skotský kritik Damien Herald ve své fiktivní recenzi.

„Příběh začíná v děsivé verzi roku 2017, kdy byla velká část amerických voličů nějakým způsobem ošálena, aby novým prezidentem zvolila Donalda Trumpa. Zní to jako přitažené za vlasy, a také to je přitažené za vlasy, ale čím déle to pokračuje, tím se to stává stále víc mrazivě věrohodným. Dnešní celovečerní otvírák se soustředí na křiklavou inauguraci prezidenta Trumpa, kterou doprovází záchvěvy protestů a zoufalství, zatímco experti vážně spekulují o tom, co nás čeká. Je to špatné dílo, které však poskytuje znepokojující pohled na hrůzy, na něž bychom mohli narazit, pokud nebudeme opatrní.“

Pokračuje popisek k plánovanému vysílání Trumpovy inaugurace, který se čtenáři The Sunday Herald dočetli v televizním programu. Od té doby baví lidi na obou stranách Atlantiku a jeho autor Damien Herald za něj okamžitě sklidil celou řadu pochvalného plácání po rameni. A to i od známých osobností.

„Televizní sekce Sunday Herald dnes vítězí,“ napsal na Twitteru herec z filmu Star Trek George Takei. Fotografie televizního programu zase přinesla britskému písničkářovi Billymu Braggovi, který jí vyvěsil na svou zeď na Facebooku, 125 tisíc sdílení.

Ne každý ale vtip schvaluje. „Nemohou ani napsat televizní program, aniž by ho nenaplnili falešnými zprávami a propagandou,“ napsal jeden z twitterových uživatelů.

Editor Sunday Herald Neil Mackay chce, aby se posměšný popisek k vysílání inaugurace dostal až k samotnému Trumpovi. „Byl bych rád, kdyby mi dobří lidé z celého světa pomohli dosáhnout toho, aby si to @realDonaldTrump v Sunday Herald přečetl. S láskou ze Skotska.“

Ačkoliv twitterový účet Donalda Trumpa obvykle nezahálí, tentokrát je ticho po pěšině a na Mackeyoův příspěvek nereagoval. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744