Trumpova kandidátka na šéfku CIA s černou minulostí chtěla odstoupit, aby se vyhnula drsnému slyšení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova kandidátka na šéfku CIA s černou minulostí chtěla odstoupit, aby se vyhnula drsnému slyšení

Trumpova kandidátka na šéfku CIA s černou minulostí chtěla odstoupit, aby se vyhnula drsnému slyšení

Kandidátka amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitelku Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová se chtěla své kandidatury tento týden vzdát kvůli své roli v programu kontroverzních výslechů CIA v zahraničí. Agentuře Reuters to dnes potvrdily dva dobře informované zdroje.

Haspelová údajně v pátek nabídla odmítnutí nabízené v reakci na rostoucí znepokojení z možných problémů, které by její nominace mohla napáchat. Jako první o tom informoval deník The Washington Post.

Haspelová byla v pátek údajně povolána do Bílého domu na schůzku, která se zabývala její minulostí ve výslechovém programu, který zahrnoval techniky obecně považované za mučení, včetně takzvaného waterboardingu, tedy simulovaného topení.

Haspelová podle informací listu nabídla, že odstoupí, aby se vyhnula drsnému slyšení, které je plánováno na středu v senátním výboru pro zpravodajské služby, což by prý mohlo poškodit pověst CIA. Poté se Haspelová vrátila do sídla CIA v Langley.

Představitelé Bílého domu včetně experta na právní záležitosti Marka Shorta a mluvčí Sarah Sandersové ještě v pátek spěchali do Langley k diskusím, které trvaly několik hodin, ale nepřinesly ujištění ze strany Haspelové, že se svou nominací počítá. Až v sobotu odpoledne údajně Bílý dům ubezpečila, že svou nominaci nestáhne.

Trump Haspelovou do čela CIA navrhl jako nástupkyni Mikea Pompea, který se v dubnu stal ministrem zahraničí. Ústřední zpravodajskou službu dosud nikdy neřídila žena.

Nominace Haspelové je od počátku terčem kritiky kvůli její roli v drsných vyšetřovacích praktikách používaných dříve u osob podezřelých z terorismu po útoku z 11. září 2001. Haspelová v minulosti mimo jiné krátce řídila tajnou věznici v Thajsku. I tam američtí vyšetřovatelé údajně vyslýchali zajatce krutým způsobem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.