Články odjinud

Trumpova kandidátka na šéfku CIA s černou minulostí chtěla odstoupit, aby se vyhnula drsnému slyšení

Trumpova kandidátka na šéfku CIA s černou minulostí chtěla odstoupit, aby se vyhnula drsnému slyšení

Kandidátka amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitelku Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová se chtěla své kandidatury tento týden vzdát kvůli své roli v programu kontroverzních výslechů CIA v zahraničí. Agentuře Reuters to dnes potvrdily dva dobře informované zdroje.

Haspelová údajně v pátek nabídla odmítnutí nabízené v reakci na rostoucí znepokojení z možných problémů, které by její nominace mohla napáchat. Jako první o tom informoval deník The Washington Post.

Haspelová byla v pátek údajně povolána do Bílého domu na schůzku, která se zabývala její minulostí ve výslechovém programu, který zahrnoval techniky obecně považované za mučení, včetně takzvaného waterboardingu, tedy simulovaného topení.

Haspelová podle informací listu nabídla, že odstoupí, aby se vyhnula drsnému slyšení, které je plánováno na středu v senátním výboru pro zpravodajské služby, což by prý mohlo poškodit pověst CIA. Poté se Haspelová vrátila do sídla CIA v Langley.

Představitelé Bílého domu včetně experta na právní záležitosti Marka Shorta a mluvčí Sarah Sandersové ještě v pátek spěchali do Langley k diskusím, které trvaly několik hodin, ale nepřinesly ujištění ze strany Haspelové, že se svou nominací počítá. Až v sobotu odpoledne údajně Bílý dům ubezpečila, že svou nominaci nestáhne.

Trump Haspelovou do čela CIA navrhl jako nástupkyni Mikea Pompea, který se v dubnu stal ministrem zahraničí. Ústřední zpravodajskou službu dosud nikdy neřídila žena.

Nominace Haspelové je od počátku terčem kritiky kvůli její roli v drsných vyšetřovacích praktikách používaných dříve u osob podezřelých z terorismu po útoku z 11. září 2001. Haspelová v minulosti mimo jiné krátce řídila tajnou věznici v Thajsku. I tam američtí vyšetřovatelé údajně vyslýchali zajatce krutým způsobem.

 

Články odjinud