Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova lichá diplomacie. Zve Írán k jednacímu stolu, vybral si ale špatného muže

Trumpova lichá diplomacie. Zve Írán k jednacímu stolu, vybral si ale špatného muže

Americký prezident Donald Trump znovu suverénně překvapil svět. V pondělí nečekaně oznámil, že je připravený bez jakýchkoli předběžných podmínek jednat s Íránem. S tím Íránem, kterému ještě před pár dny hrozil odvětou, jakou podle jeho slov zažil málokdo. Návrh se nesetkal s nadšením. A i kdyby, případné setkání s íránským prezidentem těžko něco změní. Hasan Rúhání ve specifickém mocenském systému Íránu nemá rozhodující slovo.

Je to další bezchybná ukázka Trumpovy osobité diplomacie. Prezident USA v květnu jednostranně vypověděl složitě dojednávanou mezinárodní dohodu o omezení íránského jaderného programu a jeho vláda si stanovila 12 podmínek, za kterých je ochotna s Teheránem jednat. Zahájil tak období vyhrocené rétoriky z obou stran. Nyní prý už nic takového neplatí. „Setkám se s nimi, pokud se budou chtít potkat,“ prohlásil Trump s tím, že s Rúháním bude jednat bez „jakýchkoliv předběžných podmínek“.

Trump přitom zdánlivě slevil z vysokých požadavků. Po květnovém vypovězení dohody jeho administrativa žádala, aby Teherán úplně zastavil svůj jaderný a raketový program a omezil svůj vliv na Blízkém východě. Nyní je všechno jinak, jen není jasné, jak.

Jen pár hodin po Trumpově výzvě k jednání s Íránem americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici CNBC, že Teherán by měl před diskuzí s Trumpem „změnit chování ke svému vlastnímu lidu a uznat, že má smysl uzavřít (novou) jadernou dohodu.“ Nezní to sice tak tvrdě jako původní 12 amerických podmínek, ale stále je to pro Teherán nepřijatelné. To ostatně Trumpovi vzkázal přes agenturu Reuters i Rúháního poradce Hamíd Abútálebí. Podmínkou jednání je podle něj  „respektování práv íránského národa, méně nepřátelství a návrat k (původní) jaderné dohodě.“ Teherán, který sám sebe chápe jako regionální velmoc, se pochopitelně odmítá vzdát svého vlivu na Blízkém východě a v neposlední řadě i svého jaderného programu.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Íránský prezident Rúhání dokonce nedávno pohrozil, že pokud uvalí Spojené státy na Írán ekonomické sankce, jak to plánují, může zablokovat vstup do Perského zálivu. Hormuzským průlivem tam prochází podle letošních údajů zhruba 40 procent světového námořního obchodu s ropou a jeho blokáda by výrazně zvýšila ceny na celém světě.

Mezi íránskými politiky Trumpova nabídka obecně nevyvolala nadšení, mimo jiné proto, že by usednutí k jednacímu stolu chápali jako ponížení a mnozí USA nevěří. Navíc, i kdyby Rúhání chtěl USA ustoupit, nemůže sám s Trumpem vyjednat smír. V íránském teokratickém režimu má totiž rozhodující slovo nikoliv prezident či jeho ministr zahraničí (Mohammad Džavád Zaríf), ale nejvyšší íránský vůdce, ájatolláh Alí Chameneí.

Íránská politika

Chameneí rozhoduje v Íránu o všem důležitém včetně velkých zbrojních programů a zahraniční politiky. Setkání Trumpa s Rúháním by tak nemělo takový efekt, jaký údajně podle Trumpa měly letošní schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách. Trump by nemohl říci, že se s Rúháním dohodl na změně íránské politiky, protože o tom zkrátka rozhoduje Chameneí.

Nejvyšší vůdce se přitom s Trumpem setkat nechce a nehodlá ho tak učinit za „sobě rovného“. Výsledkem Trumpovy nabídky je tak zatím jen to, že znejistil americké spojence na Blízkém východě v čele se Saúdskou Arábií, které jako rivaly Íránu dosud podporoval. Je to prostě ukázka Trumpovy strategie „nemám žádné nepřátele ani přátele“, popisuje to v listu The Financial Times Thomas Wright, expert na zahraniční politiku z amerického think-tanku Brookings Institution.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1