Trumpova sázka na náboženství. Jeho politika je s ním naoko spojená, realita je ale trochu jiná | info.cz

Články odjinud

Trumpova sázka na náboženství. Jeho politika je s ním naoko spojená, realita je ale trochu jiná

Je to jeden z paradoxů současné americké politiky. S Donaldem Trumpem letos v lednu do Bílého domu vstoupilo kromě populismu i nábožensky zaměřené  vidění světa. Právě Bůh hraje v Trumpových projevech stále větší úlohu, konkrétní dopady jeho proreligiózní rétoriky jsou nicméně sporné, tvrdí odborníci oslovení serverem The Atlantic.

Trump své religiózní vidění světa dává na odiv především ve svých komentářích. Právě proto hovoří o teroristech, kteří „nectí boha, ale smrt“ a o Americe jako o „národu skutečných věřících.“ Proto jeho první zahraniční cesta proto vedla do Saúdské Arábie, Itálie a Izraele, zemí těsně spojených s islámem, křesťanstvím a judaismem. A proto se teprve nedávno odhodlal k tomu, co všichni američtí prezidenti zatím jen odkládali – k přesunu americké ambasády do Jeruzaléma.

„Trumpova administrativa vnímá faktor náboženství jako mnohem významnější pohnutku, která přispívá k násilnému extremismu, než například běžné strukturální příčiny jakými jsou politika, ekonomika, korupce či místní konflikty,“ míní Peter Mandaville, profesor na univerzitě George Masona.

Nekončí to však jen u výroků, které se odvolávají na Boha. Prezident, který si zařadil respektovanou televizi CNN na soukromou osu mediálního zla, naopak rád dává rozhovory křesťanským médiím, pro které jsou otázky náboženské svobody na Blízkém východě primárním tématem.

Odborníci upozorňují, že bývalý realitní magnát občas nechává promítnout téma náboženství i do své diplomacie – například když během návštěvy v Turecku lobboval za propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona. V tomto kontextu pak nepřekvapí, že Trumpův viceprezident Pence oznámil, že zachování náboženské svobody je jednou z priorit zahraniční politiky současné vlády.

„Současná americká administrativa chápe náboženskou svobodu jako univerzální, neodejmutelné a nezpochybnitelné lidské právo. To za prezidenta Obamy nebylo,“ říká Kristina Arriagová, bývalá ředitelka právní firmy Becket, která propaguje právě svobodu vyznání.

S tím souhlasí i Shaun Casey, ředitel Centra pro náboženství, mír a zahraniční záležitosti v Berkley. „Trump se snaží dodržet předvolební sliby, které během kampaně dal evangelickým křesťanům,“ tvrdí Casey. Zmiňuje jak přesun americké ambasády do Jeruzaléma i fakt, že USA nyní distribuují pomoc křesťanům na blízkém východě skrze svůj programu USAID a nikoliv skrze organizaci OSN.

Pro mnohé jde však zatím jen stále o rétoriku, která má zaujmout voliče a která konkrétní, potřebné, dopady zatím nemá. „Co se týče rétoriky, tak Trump katolíkům ve svých projevech hodně nadbíhá. Nicméně pokud jste perzekvovaný křesťan na blízkém východě, tak se z jeho slov nenajíte. Domov vám Trumpova slova nepostaví. Ohledně splnění svých slibů je současný prezident více než matoucí,“ dodává jedním dechem Casey. 

Další z analytiků tak Trumpovu na křesťanství postavenou zahraniční politiku shrnuje do úsměvného bonmotu – mnoho slov, méně akce a ještě méně strategie. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud