Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova strategie pohledem experta: přiznal ruské zásahy do voleb a vyklízí prostor Číně

Trumpova strategie pohledem experta: přiznal ruské zásahy do voleb a vyklízí prostor Číně

Spojené státy mají novou bezpečnostní strategii. Prezident Donald Trump ji představil v pondělí večer našeho času a zdůraznil, že díky ní bude „Amerika zpátky a bude zpátky silná“. Za pilíře považuje silnou armádu, ekonomickou prosperitu a neprůstřelnou národní bezpečnost. Analytik Jan Hornát z Ústavu mezinárodních vztahů však v rozhovoru pro INFO.CZ připomíná, že jen vojenské investice nestačí a síla USA v minulosti vycházela i z diplomacie. Na tomto poli ale Trump poslední dobou pozice spíše vyklízí.

Budou Spojené státy s novou strategií znovu silné, jak vyhlašoval prezident Trump?

Záleží, jak tu sílu budeme měřit. Pokud silou armády, tak ano. Trump dal najevo, že do ní bude více investovat. Síla USA ale vždy spočívala i ve schopnosti prosadit své zájmy skrze mezinárodní organizace. To teď chybí. Spojené státy z nich vystupují, jako třeba z UNESCO, nebo nechtějí spolupracovat, což byl případ Pařížské klimatické dohody. Tím, jak Trump z těchto pozic ustupuje, dává prostor Číně, aby toto vakuum zaplnila.

Trump možná sází na něco, čemu akademici říkají teorie hegemonické stability. Spočívá v tom, že na světě je jeden hegemon s vojenskou sílou, které není nikdo další schopný konkurovat. Ten kontroluje systém, aby fungoval. Z hlediska vojenské síly jsou ale USA nejsilnějším státem už nyní.

Co je tedy na strategii stěžejní?

Klíčové je, že kloubí domácí a zahraniční politiku. Trump zmiňoval kontrolu hranic, kontrolu migrace. Přímo zmínil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Nastínil i důležitost investic do infrastruktury, a to nejen do telekomunikačních sítí, ale také do silnic a dálnic. Klade na to větší důraz než například Barack Obama či Bill Clinton.

Zajímavé také je, že strategie explicitně zmiňuje, že se Rusko snaží pomocí informačních nástrojů destabilizovat demokracii ve světě. To implikuje, že Bílý dům svým způsobem přiznává, že Moskva hrála nějakou roli v loňských prezidentských volbách. Něco takového samozřejmě Rusko popírá a dosud se tomu bránilo i okolí prezidenta Trumpa.

O Rusku a Číně se Trump zmínil i v souvislosti s tím, že představují pro USA rivaly. Jak vnímat takové prohlášení? Přiostřují se vztahy mezi mocnostmi?

Příliš mnoho to neznamená. Trump vlastně jen konstatoval realitu. Rusko a Čína jsou skutečně pro USA konkurenty. Prezident zároveň dodal, že se bude snažit rivalitu omezovat. Peking ani Moskva to tak zřejmě nebudou vnímat negativně.

Nečekal jste detailnější nástin strategie vůči Severní Koreji? Přeci jen to byla jedna ze stěžejních linek prvního roku Trumpova prezidentství.

Trump kritizoval už v kampani Obamovu administrativu za to, že na tiskových konferencích vyzrazuje vojenské plány. Možná je to součást jeho odlišné politiky.

Z hlediska KLDR je důležité říct, že Trumpovi se podařilo docílit vytváření většího tlaku na Severní Koreu. To je bezesporu velký úspěch. Tím, že chodil na hraně války, se svět zalekl a státy zpřetrhaly obchodní a diplomatické vazby s KLDR. Teď ji má Trump tam, kde chtěl. Je otázka, jestli dojde k dialogu.

Jak jste vnímal styl představování strategie? Hodně času strávil prezident vymezováním se vůči předchůdcům. Nepůsobilo to na vás spíše jako kampaň?

Obecně se ví, že se Donald Trump rád chválí. K tomu přispívá i popularita jeho administrativy, která se dlouhodobě drží nízko a není podle jeho představ. Trump tak potřebuje zdůrazňovat úspěchy, kterých dosáhl.

Zmiňoval odlišnosti proti předchůdcům. Například to, že klade důraz na spojitost bezpečnosti s ekonomikou, což prezentoval jako jedinečný koncept. Pokud bychom se chtěli chytat jednotlivých slov, tak v tomto neměl pravdu. Už Bill Clinton zdůrazňoval důležitost podpory tržní ekonomiky ve východní Evropě a dělal rovnítko mezi tím a americkou bezpečností.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1