Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova válka s veterány: Rozplakal vdovu po padlém vojákovi, pak ho přistihli při lži

Trumpova válka s veterány: Rozplakal vdovu po padlém vojákovi, pak ho přistihli při lži

Americký prezident Donald Trump musí řešit další skandál. Spojené státy řeší jeho konflikt s rodinou amerického vojáka, který zemřel zkraje října na misi v africkém Nigeru. Trump měl rodině kondolovat dost nevybíravým stylem a smrt bagatelizovat.

Tahle kauza momentálně zastiňuje všechny další, které americký prezident musí řešit. Vojáci se ve Spojených státech tradičně těší velké úctě. Na adresu těch padlých se často pějí ódy a mluví o hrdinech. Jen málo lidí se o nich vyjadřuje neuctivě. A až dosud mezi ty druhé nikdy nepatřil prezident.

Vdova po seržantu Davidu Johnsonovi, který padl 4. října na misi v Nigeru, si nyní stěžuje na obsah kondolenčního hovoru s Donaldem Trumpem. A jeho matka pro New York Times říká, že svými slovy její snachu rozplakal, když řekl, že její manžel „věděl, k čemu se upsal“.

„Obama pozůstalým nevolal vůbec“

Přitom původně to byla věc, která zůstávala v pozadí veřejného dění. Trump k události dlouho mlčel, ačkoli šlo o největší jednorázovou ztrátu od doby, kdy nastoupil do úřadu. Až v pondělí, po dvanácti dnech od tragédie, se ho na reakci dotázali novináři.

Trump, jak je u něj zvykem, reagoval útočně. Prohlásil, že rodinám psal a bude jim volat. Zároveň obvinil své předchůdce, že na rozdíl od něj on pozůstalé nekontaktovali. „Když se podíváte na prezidenta Obamu a další prezidenty, většina z nich nevolala,“ prohlásil.

Když ho usvědčili ze lži, zaútočil na Obamu znovu. Prohlásil, že nevolal generálu Johnu Kellymu, nynějšímu personálnímu šéfovi Bílého domu, když jeho syn Robert padl v roce 2010 v Afghánistánu. Sám Kelly prezidentům výrok nekomentoval.

Kongresmanka: Trump ani neznal vojákovo jméno

Na to konto se však ozvala Myeshia Johnsonová, manželka padlého seržanta, a popsala, jak Trumpův kondolenční hovor vypadal. Prezident ji zastihl, když spolu s dvěma dětmi seděla na letišti v Miami ve voze a čekala na přílet speciálu s ostatky svého muže. Hovor trval zhruba tři až pět minut.

 

„Když položila telefon, řekla: ‚Ani neznal jeho jméno. Neustále o něm mluvil jako o mém chlapovi.‘ Nazýval padlého vojáka ‚Váš chlap‘. A nikdy neřekl jeho jméno, protože ho nezná. Tak jen opakoval ‚Váš chlap, Váš chlap, Váš chlap‘. Bylo to pro ni zničující,“ popsala Frederica Wilsonová, demokratická kongresmanka, která byla svědkem hovoru.

Trump o telefonátu mluví úplně jinak. Popsal ho jako „velice pěknou konverzaci se ženou, s manželkou, která zněla jako příjemná žena“. Wilsonovou osočil, že se ho snaží zdiskreditovat. Na Twitteru napsal, že si to vymyslela a že na to má důkaz. Neprozradil ale jaký. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová odmítla, že by úřad hovory nahrával. Za prezidentem ale stojí.

 

„Je to prezident, který velice miluje naši zemi, která má největší úroveň respektu k mužům a ženám v uniformě. Chtěl zavolat a vyjádřit soustrast rodině. Snažit se vytvořit z toho něco jako dělá kongresmanka, je upřímně děsivé a nechutné,“ konstatovala.

Neposlané peníze a další problémy s pozůstalými

Aby toho nebylo málo, ke kritice se přidali i jiní pozůstalí. Otec seržanta Dillona Baldridge, kterého v červnu zastřelil ještě s dvěma dalšími vojáky afghánský policista, popsal listu Washington Post, jak mu v kondolenčním hovoru Trump sliboval šek na 25 tisíc dolarů (asi 550 tisíc korun). Prezident je ale neposlal. „Je to jako by do mě kopal, když jsem na dně,“ vyjádřil své pocity Baldridgeův otec.

Současné incidenty daly vzpomenout na jinou Trumpovu kontroverzi s pozůstalými po amerických vojácích. Ještě jako kandidát se dostal do sporu s rodiči muslimského vojáka Humayuna Khana, který v roce 2004 zemřel v Iráku. Otec vojáka promluvil na demokratickém nominačním sjezdu, kde podpořil Hillary Clintonovou. Trump se do něj navezl, když řekl, že své ženě mluvit nedovolil.

Někteří experti však mají pro prezidentovy současné patálie pochopení. Odborník na vztahy mezi civilisty a vojáky z Duke University Peter Feaver upozorňuje, že kondolenční hovory jsou pro šéfy Bílého domu velice náročné.

Že může jít o ojedinělé excesy, dosvědčují také zkušenosti ostatních pozůstalých, kterým Trump volal. Otec vojáka zabitého v únoru v Iráku prohlásil, že prezident byl milý a starostlivý. „Mohli jste to slyšet v jeho hlase. Volil jsem ho a budu ho volit znovu,“ dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1