Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova velká prohra. Rozhádaní Republikáni nedokázali zrušit Obamacare

Trumpova velká prohra. Rozhádaní Republikáni nedokázali zrušit Obamacare

Jeden z hlavních slibů Donalda Trumpa – že zruší kritizovanou zdravotní reformu svého předchůdce – dostal nečekaně velkou ránu. Ačkoli Republikáni dokázali nový návrh, který by Obamacare nahradil, protlačit úvodním hlasováním, před tím hlavním došlo na nečekané rozpory a potřebná podpora zmizela. Prezident Donald Trump po krizovém jednání s republikánským šéfem sněmovny Paulem Ryanem požádal o stažení návrhu, aby předešel ostudě. I tak je pro něj dění v Kongresu dosud největší porážkou v domácí politice a podle některých komentářů předznamenává možné komplikace i v dalších stěžejních otázkách. Trump uvedl, že je překvapený, zklamaný a za příčinu neúspěchu označil Demokraty.

Zrušení Obamacare, kterou se předchozí administrativa snažila zajistit přístup ke zdravotní péči milionům Američanů, bylo jedním z ústředních slibů Donalda Trumpa. Prezident plánoval, že normu, kterou opakovaně kritizoval, nahradí. Jakkoli se jedná o dramatický zásah do amerického zdravotnictví, nečekaly se při hlasování v Kongresu ovládaném Republikány zásadní problémy.

Situace se rychle změnila. Proti Trumpovu novému návrhu se začala zvedat vlna odporu. Nepřehlednou situaci způsobily dramatické spory republikánských poslanců. Republikánský šéf sněmovny Paul Ryan narychlo zamířil do Bílého domu a Trumpa informoval, že nemá dost hlasů pro schválení klíčového zákona. 

Hektický boj o každý hlas a vyjednávání podpory na poslední chvíli změnu nepřinesly. Bílý dům se omezoval na konstatování, že jsou možné všechny scénáře vývoje. Trump si ale později evidentně spočítal, že hlasování nemůže dopadnout dobře a požádal o stažení návrhu.

Trump v prvním komentáři nemluvil o selhání republikánů. Místo toho řekl, že „mnoho nechybělo“ a označil za poražené přední demokraty. Jejich nulová podpora rušení Obamacare podle něj předznamenává „velmi špatný rok“. Obamova reforma se podle prezidenta ukáže s postupem času jako stále horší a nakonec „vybouchne“. Neúspěch podle něj povede k přípravě lepšího zákona.

V praxi to znamená, že Obamacare zůstává v platnosti – a to zřejmě na poměrně dlouhou dobu. Nový pokus o její zrušení se v nejbližších době (zřejmě měsících) nedá očekávat. Pro Trumpa se jedná o tvrdý náraz hned při prvním pokusu o zásadní změnu amerických zákonů. Jak napsal respektovaný list Washington Post, neúspěch vyvolává pocyhbnosti o schopnostech Trumpovy administrativy a jejích šancích při prosazování dalších klíčových reforem. Utrpěl i obraz donalda Trumpa jako schopného vyjednavače a politika.