Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova víkendová smršť. O ruském vměšování se do voleb napsal 14 tweetů za 24 hodin

Trumpova víkendová smršť. O ruském vměšování se do voleb napsal 14 tweetů za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump má za sebou plodný víkend. Alespoň pokud je měřítkem počet jeho tweeů, které haní Demokratickou stranu, FBI a především ruské vměšování se do amerických prezidentských voleb. Jen na poslední téma totiž Trump napsal celkem 14 krátkých zpráv během 24 hodin.

Smršť. Jen tak lze popsat to, co se během víkendu odehrávalo na twitterovém účtu Donalda Trumpa. Ten ve čtrnácti krátkých zprávách reagoval na páteční obvinění 13 Rusů a tří ruských organizací ze vměšování se do amerických voleb v roce 2016. Další tweety pak byly namířeny na FBI a Demokratickou stranu, informuje agentura Bloomberg

„V Moskvě se mohou potrhat smíchy kvůli tomu, kolik času a energie do tohoto údajného vměšování investujeme,“ naznačil v jednom z tweetů Trump, co si myslí o vyšetřování ruského vlivu na americké volby. 

Přitom ještě v pátek prezident sám ruské vměšování do prezidentských voleb uznal. „Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta,“ řekl tehdy. Nicméně dodal, že výsledky samotných voleb nebyly ovlivněny. Hned o víkendu ale úplně otočil a roli Ruska začal zlehčovat.

„Řekl jsem, že to mohlo být Rusko, ale také Čína nebo jiný stát. Nebo taky dvousetkilový génius, který si v posteli hrál se svým počítačem. Ruský 'hoax' (smyšlená zpráva - pozn. redakce) spočíval v tom, že Donald Trump spolupracoval s Ruskem. A to se nikdy nestalo,“ uvedl prezident na Twitteru.

Podle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera přitom mělo 13 obviněných Rusů za cíl šířit „diskreditující informace“ o možných protikandidátech Trumpa - Hillary Clintonové, Marcu Rubiovi a Tedu Cruzovi. Podporovat měli naopak současného prezidenta. Zneužili přitom osobních údajů skutečně existujících Američanů, například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Založili také a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Využívali rovněž účtů na internetových diskusních fórech, jejichž prostřednictvím se vydávali za Američany.

Někteří z obviněných podle vyšetřovatelů komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb Trumpa. Vyšetřovací spis ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných.

Trump na to reagoval prohlášením, že jeho lidé se nedopustili ničeho špatného.

Trump se ve svých víkendových tweetech rovněž věnoval Demokratické straně a FBI v návaznosti na masakr ve floridské škole, kde zemřelo 17 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1