Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova vízová omezení vyvolala paniku u technologických gigantů

Trumpova vízová omezení vyvolala paniku u technologických gigantů

Americké společnosti pobouřilo jak Trumpovo rozhodnutí nepřijímat žádné uprchlíky, tak zákaz vstupu do Států pro občany sedmi muslimských zemí. Šéf Googlu Sundar Pichai, který je sám indického původu, uvedl, že se zákaz týká minimálně stovky jeho zaměstnanců. Šéf Facebooku Mark Zuckerber zase upozornil, že jeho praprarodiče utíkali z Německa.

„Je smutné vidět, jak se toto exekutivní rozhodnutí osobně dotkne několika našich kolegů,“ napsal Pichai. „Náš názor na imigraci je veřejně známý a nadále takový zůstane,“ dodal. 

I šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi se nové nařízení nelíbí. Zuckerberg je žid a jeho praprarodiče utekli do USA z Německa, Polska a Rakouska. Rodiče jeho ženy byli zase uprchlíci z Vietnamu a Číny, jak píše Guardian

„Když se zaměříme na vymáhání práva i proti lidem, kteří nejsou reálnou hrozbou, bezpečnost se bude pro Američany zhoršovat, protože odkloníme zdroje. Miliony nelegálních přistěhovalců budou žít ve strachu, i když nepředstavují žádnou hrozbu,“ napsal.

Nadšeni nejsou ani zástupci Microsoftu. Upozornili investory, že rozhodnutí by mohlo mít vliv na najímání zaměstnanců do oddělení výzkumu a vývoje, informoval Bloomberg.

Mezi Donaldem Trumpem a několika velkými technologickými firmami vzniká rozkol. Tyto společnosti volají po uvolněnější imigrační politice a najímají cizince. Šéfové Googlu a Facebooku proto nebyli jediní, kteří se rozhodli veřejně vymezit proti antiimigračním opatřením. I další firmy se obávají, že opatření budou mít negativní dopad na jejich podnikání.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který zakazuje lidem se sedmi muslimských zemí (Sýrie, Iráku, Iránu, Libye, Somálska, Jemenu a Somálska) vstoupit na americkou půdu během následujících devadesáti dnů. Vláda se chce během té doby rozhodnout, jaké informace bude potřebovat při udělování víza. Nařízení začalo platit okamžitě a některé pasažéry zadržela policie už dnes na letištích. Trump zároveň s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků.

Několik zaměstnanců Googlu bylo zrovna na cestách, a pokoušelo se proto narychlo vrátit do Spojených států ještě předtím, než začalo nařízení platit. Zaměstnanci firmy obyčejně pracují ve Spojených státech, někdy se ale musí pracovně odcestovat nebo odjedou na dovolenou. Firma má nyní obavy, že i když mají její zaměstnanci platná víza, nemuseli by je do země pustit.

Jeden zaměstnanec urychleně ukončil svůj výlet na Novém Zélandě, aby se vrátil do Států ještě před podpisem exekutivního příkazu prezidenta. Potíže ale nekončí: Trump dnes potvrdil, že exekutivní příkaz se týká také držitelů zelených karet, který dosud cizincům na území USA zaručoval trvalý pobyt.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744