Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova zeď prý ohrozí životní prostředí. Doplatit by na ni mohli jaguáři i orli

Trumpova zeď prý ohrozí životní prostředí. Doplatit by na ni mohli jaguáři i orli

Jedny má chránit, ale druhé možná zahubí. I to může být důsledek plánované zdi na hranici s Mexikem. Překážka na rozhraní dvou států má zabránit nelegálním imigrantům, aby se dostávali do USA. Mexičtí ekologové ale varují, že výstavba i existence bariéry výrazně ohrozí zdejší ekosystém. A splnění Trumpova politického slibu by údajně mohlo stát život až 800 druhů zvířat.

Zeď, přestože má být podle Trumpa „velká a krásná“, naruší přirozenou krajinu. Zábrana vede napříč pouští, horami i v blízkosti řek. Tam všude žijí organismy, kterým výstavba zásadně změní život už jen proto, že rozhodujícím způsobem omezí jejich pohyb. Podle odborníků z národní univerzity v Mexiku zeď ohrozí život až 800 živočišných druhů, například jaguáry, antilopy, orly nebo vlky.

„Zeď znemožní zvířatům, aby se mohla adaptovat na místní podmínky. Přitom zde žijí specifické a vzácné druhy,“ potvrzuje pro Mashable profesor ekologie Gerardo Ceballos z mexické univerzity. Živočichové tak občas budou muset zůstat v místech, která pro ně nejsou úplně vhodná, protože zeď jim zabrání v přemístění do lepší lokality.

Nejenže bariéra přetne migrační cesty zvířat, ale také výrazně znemožní šíření pylových zrn rostlin. Je tedy možné, že na obou stranách zdi se výrazně změní ekosystém a vytvoří se nové prostředí, které současně se vyskytující zvěři nemusí vyhovovat.

Nezanedbatelné důsledky bude mít i výstavba, ke které stavaři jistě použijí těžkou techniku, která zdejší životní prostředí může značně znečistit. Předpokládá se, že ani použité materiály nebudou čistě přírodní, v současnosti se nejvíce mluví o možnosti použít beton. Ani to ekosystému neprospěje.

Podle posledních zpráv by měla celá výstavba stát téměř 22 miliard dolarů a trvat bude asi tři roky. Zeď by měla být dlouhá asi dva tisíce kilometrů. Navázat by měla už na stávající část „opevnění“, které už od 90. let stojí v Kalifornii. A také zde už jsou důsledky nepřirozené výstavby po několika letech patrné.

Postavená zábrana zkřížila klasické migrační stezky zdejších zvířat a podílela se na výrazném úbytku populace jaguárů, ocelotů a divokých koček. Důkazem, že zeď nevratně mění charakter krajiny, jsou i záplavy ve dvou blízkých mexických městech, které zavinila právě stavba bariéry, která zabránila dřívějšímu rozptýlení vody v oblasti.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744