Trumpovi poradci na odstřel? Hvězda Bannona zaniká, navrch má prezidentův zeť Kushner | info.cz

Články odjinud

Trumpovi poradci na odstřel? Hvězda Bannona zaniká, navrch má prezidentův zeť Kushner

Ústup ze slávy v podání prezidentových mužů Stevea Bannona a Reinceho Priebuse nadále pokračuje, zatímco na opačné straně naopak vychází hvězda manžela Ivanky Trumpové, Jareda Kushnera. Chystá se v Bílém domě zemětřesení?

Stále více signálů ukazuje na to, že se chystá dílčí změna rolí v rámci nejbližšího okruhu prezidenta Donalda Trumpa. Ze dvou hlavních myšlenkových bloků, kdy jeden vede prezidentův poradce Steve Bannon a druhý pak jeho zeť Jared Kushner, má momentálně podle všeho navrch Ivančin manžel. Odborníci se shodují, že to, komu dá Donald Trump přednost, pomůže určit směr jeho politických kroků na řadu měsíců nebo i let.

Podle webu CNN tak Donald Trump v současnosti diskutuje se svými dlouholetými přáteli o tom, zda by měl učinit změny ve svém týmu a zda by takový krok schválili. Není ovšem jasné, jestli je prezident skutečně připraven proces změn nastartovat. Někteří republikáni o připravenosti hlavy státu pochybují, ačkoliv cítí, že by bylo žádoucí, aby Priebus a Bannon odešli. Bílý dům pak ve svém vyjádření jakékoliv spekulace popřel.

Podle některých naznačilo mnohé o budoucnosti Trumpova týmu uspořádání u stolu v průběhu večeře s americkým prezidentem. Jared Kushner seděl vedle manželky čínské hlavy státu a vzdálený pouze dvě místa od Trumpa. Na Stevea Bannona oproti tomu zbylo místo mezi řadovými členy čínské delegace, daleko od centra dění.

Reince Priebus pak v pátek zorganizoval setkání mezi znepřátelenými rivaly v týmu poradců. Výsledek setkání měl být pozitivní s tím, že se Kushner s Bannonem měli dohodnout, že se zaměří na politiku a nechají své neuspořádané vztahy stranou, jak řekl CNN jeden z úředníků v sídle prezidenta. Podle něj také nikdo Bílý dům neopustí. „Právě naopak. Všichni se dohodli, že půjdou vpřed jednotně,“ řekl zaměstnanec.

S odvoláním na osobu, která se Stevem Bannonem hovořila minulý týden, pak CNN uvádí, že si je poradce dobře vědom, že bitva s Jaredem Kushnerem a Ivankou Trumpovou pro něj kvůli silným vazbám Donalda Trumpa na rodinu nemůže mít vítězný konec. Jeho pozice v Bílém domě je v současnosti nejistá a řada lidí je navzdory informacím, že je uvnitř prezidentského sídla vše v pořádku, přesvědčena, že Bannon brzy vypadne ze hry docela.

Ve čtvrtek se pak naplno ukázalo, které křídlo má momentálně ve Washingtonu převahu. Steve Bannon je autorem sloganu „America First“ a zarytým odpůrcem vojenských intervencí ze strany USA po světě. Úder Tomahawků na syrskou leteckou základnu pak je ukázkou situace, kdy získali navrch sympatizanti Jareda Kushnera.

Spolu se Stevem Bannonem by se mohl svézt v případě vlny personálních obměn v týmu prezidenta Spojených států svézt rovněž Reince Priebus, současný šéf administrativy. Jeho židle je podle mnoha zdrojů v poslední době rovněž vratká, především proto, že Donald Trump není spokojený se skutečností, jak je nazíráno na jeho politiku v úřadě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud