Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi poradci na odstřel? Hvězda Bannona zaniká, navrch má prezidentův zeť Kushner

Trumpovi poradci na odstřel? Hvězda Bannona zaniká, navrch má prezidentův zeť Kushner

Ústup ze slávy v podání prezidentových mužů Stevea Bannona a Reinceho Priebuse nadále pokračuje, zatímco na opačné straně naopak vychází hvězda manžela Ivanky Trumpové, Jareda Kushnera. Chystá se v Bílém domě zemětřesení?

Stále více signálů ukazuje na to, že se chystá dílčí změna rolí v rámci nejbližšího okruhu prezidenta Donalda Trumpa. Ze dvou hlavních myšlenkových bloků, kdy jeden vede prezidentův poradce Steve Bannon a druhý pak jeho zeť Jared Kushner, má momentálně podle všeho navrch Ivančin manžel. Odborníci se shodují, že to, komu dá Donald Trump přednost, pomůže určit směr jeho politických kroků na řadu měsíců nebo i let.

Podle webu CNN tak Donald Trump v současnosti diskutuje se svými dlouholetými přáteli o tom, zda by měl učinit změny ve svém týmu a zda by takový krok schválili. Není ovšem jasné, jestli je prezident skutečně připraven proces změn nastartovat. Někteří republikáni o připravenosti hlavy státu pochybují, ačkoliv cítí, že by bylo žádoucí, aby Priebus a Bannon odešli. Bílý dům pak ve svém vyjádření jakékoliv spekulace popřel.

Podle některých naznačilo mnohé o budoucnosti Trumpova týmu uspořádání u stolu v průběhu večeře s americkým prezidentem. Jared Kushner seděl vedle manželky čínské hlavy státu a vzdálený pouze dvě místa od Trumpa. Na Stevea Bannona oproti tomu zbylo místo mezi řadovými členy čínské delegace, daleko od centra dění.

Reince Priebus pak v pátek zorganizoval setkání mezi znepřátelenými rivaly v týmu poradců. Výsledek setkání měl být pozitivní s tím, že se Kushner s Bannonem měli dohodnout, že se zaměří na politiku a nechají své neuspořádané vztahy stranou, jak řekl CNN jeden z úředníků v sídle prezidenta. Podle něj také nikdo Bílý dům neopustí. „Právě naopak. Všichni se dohodli, že půjdou vpřed jednotně,“ řekl zaměstnanec.

S odvoláním na osobu, která se Stevem Bannonem hovořila minulý týden, pak CNN uvádí, že si je poradce dobře vědom, že bitva s Jaredem Kushnerem a Ivankou Trumpovou pro něj kvůli silným vazbám Donalda Trumpa na rodinu nemůže mít vítězný konec. Jeho pozice v Bílém domě je v současnosti nejistá a řada lidí je navzdory informacím, že je uvnitř prezidentského sídla vše v pořádku, přesvědčena, že Bannon brzy vypadne ze hry docela.

Ve čtvrtek se pak naplno ukázalo, které křídlo má momentálně ve Washingtonu převahu. Steve Bannon je autorem sloganu „America First“ a zarytým odpůrcem vojenských intervencí ze strany USA po světě. Úder Tomahawků na syrskou leteckou základnu pak je ukázkou situace, kdy získali navrch sympatizanti Jareda Kushnera.

Spolu se Stevem Bannonem by se mohl svézt v případě vlny personálních obměn v týmu prezidenta Spojených států svézt rovněž Reince Priebus, současný šéf administrativy. Jeho židle je podle mnoha zdrojů v poslední době rovněž vratká, především proto, že Donald Trump není spokojený se skutečností, jak je nazíráno na jeho politiku v úřadě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744