Trumpovi příznivci chtějí obejít Kongres. Začali mezi sebou vybírat peníze na mexickou zeď | info.cz

Články odjinud

Trumpovi příznivci chtějí obejít Kongres. Začali mezi sebou vybírat peníze na mexickou zeď

Zatímco americký prezident Donald Trump kvůli nejistému financování upozaďuje svůj předvolební slib o stavbě zdi na hranici s Mexikem, jeho příznivci se vidiny hraniční bariéry nevzdávají. Někteří jdou tak daleko, že organizují sbírky a chtějí potřebné peníze vybrat sami. Zatím se jim to ale příliš nedaří.

O peníze na stavbu zdi se vedou dlouhodobé spory. Trump v kampani tvrdil, že ji zaplatí Mexiko, což se ve skutečnosti ukázalo jako utopická představa. Shoda na financování ale není ani v Kongresu, kvůli čemuž Trump hrozí vyhlášením tzv. shutdownu, neboli stavu platební neschopnosti federální vlády. Tento týden ale Bílý dům couval a naznačoval, že nákladný shutdown kvůli zdi nakonec nepodstoupí.

Skupina Trumpových příznivců se ale přesto nevzdává. Nechce čekat na rozhodnutí Kongresu a začala shánět peníze na zeď sama. Za jednou z organizací, American Border Foundation, stojí pracovník v telekomunikačním sektoru Quentin Kramer. Jeho snahu podpořilo už 2600 dalších lidí, včetně jednoho, který poslal pět tisíc dolarů (asi 112 tisíc korun).

Kramer přišel na nápad vybírat peníze na stavbu zdi, když slyšel o obětech závislosti na opioidech, které proudí do USA z velké míry skrze mexickou hranici. Jeho cílem není postavit zeď po celém asi 3200 km dlouhém pásmu, specializuje se na část hranice v Arizoně. Věří, že kromě malých dárců jeho snahu podpoří i větší korporace. „Věříme, že pokud můžeme financovat tento počáteční krok, nic není nemožné,“ cituje Kramera list Daily Beast.

Kramerovu snahu podpořily i některé „celebrity“ ze světa Trumpových podporovatelů. Vesměs nejde o celosvětově populární osobnosti, nýbrž o lokální uskupení, nebo youtubery. Například kapela Deplorable Choir, kterou tvoří trio Trumpových voliček, natočila píseň s příznačným názvem Brick by Brick (Cihla k cihle). Ve videu, které má na YouTube přes sto tisíc přehrání vyzývá k financování zdi.

Pokud by se Kramerovi podařilo peníze vybrat, plánuje je předat ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Je přesvědčený, že úřad prostředky příjme a vyhradí je pro jím zamýšlený účel. K tomu je ale zatím daleko. Kramerovi se podařilo vybrat asi 155 tisíc dolarů, přičemž odhad ceny celé zdi je téměř 22 miliard dolarů. Pro představu, zmíněný pětitisícový příspěvek by stačil na postavení asi 64 metrů zdi.

Kramer však není jediným, kdo se o podobnou věc snaží. Na crowdfundingovém serveru GoFundMe je několik podobných iniciativ. Nejúspěšnější z nich vybrala během týdne 1,5 milionu dolarů. Zkušenost ale naznačuje, že sbírky nejsou ideálním prostředkem, jak získat peníze na tak masivní projekt. Stát Arizona se o to pokoušel už v roce 2011. Z požadovaných 50 milionů dolarů však za čtyři roky získat jen 300 tisíc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud