Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi říká „taťko", studenti kvůli němu zapalovali ohně. Kdo je vycházející hvězda krajní pravice Milo Yiannopoulos?

Trumpovi říká „taťko", studenti kvůli němu zapalovali ohně. Kdo je vycházející hvězda krajní pravice Milo Yiannopoulos?

Kalifornská univerzita v Berkeley zažila krušnou noc. Propukly na ní protesty proti plánovanému vystoupení britsko-řeckého pravicového novináře a silného kritika islámu Mila Yiannopoulose. Pokojné demonstrace se zvrhly v násilnosti, kdy studenti založili několik požárů, rozbíjeli okna a stovka z nich se také střetla s policií. Proti nepokojům se dnes na twitteru ostře vyslovil prezident Donald Trump. Kdo je muž, který na univerzitě rozpoutal peklo, a co ho spojuje s americkým prezidentem?

Protesty na prestižní univerzitě Donalda Trumpa rozhořčily natolik, že jí pohrozil odstřihnutím od státních financí. „Pokud Kalifornská univerzita v Berkeley neumožňuje svobodu projevu a postupuje násilně proti nevinným lidem, kteří mají jiný názor - ŽÁDNÉ FEDERÁLNÍ FONDY?“ napsal na svém twitterovém účtu.

Zastal se tak novináře řeckého původu Mila Yiannopoulose, který měl vystoupit před studenty. Jeho plánovaný projev však musel být kvůli násilnostem zrušen. Dvaatřicetiletý novinář je ve Spojených státech známý především svými kontroverzními rasistickými výroky a častými výpady proti ženám. Mnohým Američanům tak jeho rétorika není zrovna po chuti.

Blízko má naopak k americkému prezidentovi. Spojuje je především nacionalistický, krajně pravicový zpravodajský web Breitbart News, kde britský novinář původem z Řecka působí jako redaktor. A právě odtud pochází i Trumpův vrchní poradce a stratég jeho předvolební kampaně Stephen Bannon, který je hlavním strůjcem protiimigračního dekretu z minulého pátku. Server Breibart News Trumpa zároveň horlivě podporoval během předvolební prezidentské kampaně. K tomu svými články přispěl i Yiannopoulos, který o Trumpovi hovořil velmi familiárně jako o „taťkovi“.

Co je novinář a věrný fanoušek Trumpa vlastně zač? Yiannopoulos se narodil v Řecku a vyrostl v Británii, kde studoval na univerzitách v Manchesteru a v Cambridge. Ani jedno studium ale nedokončil. V roce 2011 založil spolu s přáteli bulvární online magazín The Kernel.

Yiannopoulos, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, je známý svými nepřátelskými projevy vůči ženám. Kvůli nemístným výpadům proti afroamerické herečce Leslie Jonesové mu například twitter zablokoval účet.

Yiannopoulos si bere na mušku i muslimy a tvrdí, že islamizace Evropy je jeden z důvodů, proč pobývá ve Spojených státech. Známý je také pro svou kritiku politické korektnosti a jako libertarián se zároveň často vyslovuje proti sociální spravedlnosti. Mnohé napoví také fakt, že koncem ledna spustil vysokoškolský stipendijní program, který je určen „výhradně mužům bílé pleti“.

Jeho vystoupení na univerzitě v Berkeley mělo být součástí jeho „Turné nebezpečného buzíka“ (The Dangerous Faggot Tour), kdy na amerických a britských vysokých školách mluví o aktuálních společenských otázkách, jako je právě feminismus nebo imigrace.

Kalifornská univerzita přitom není jediná, která musela jeho projev kvůli nepokojům zrušit. Kritici Yiannopoulose tvrdí, že jeho rétorika je nenávistná a dokonce nebezpečná, na akademické půdě proto nemá co dělat. Novinář se ohání svobodou projevu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744