Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi ztrácí oblibu. Američané „mají rádi už jen“ Melanii, ukázal průzkum

Trumpovi ztrácí oblibu. Američané „mají rádi už jen“ Melanii, ukázal průzkum

Rok poté, co se ujal úřadu, si Donald Trump připsal nelichotivou statistiku - z průzkumu Gallupova ústavu vyplynulo, že je nejméně oblíbeným prezidentem v novodobé historii USA. S Trumpovým počínáním souhlasilo v průměru pouze 39 procent lidí. Podle nejnovějšího průzkumu, který vyšel v pátek, nejsou mezi Američany oblíbení ani členové jeho rodiny. 

Nejlépe ze společného průzkumu Economistu a YouGov vyšla manželka amerického prezidenta Melania. Příznivě ji hodnotilo 48 procent z 1500 respondentů, kteří se průzkumu zúčastnili. Prezident Trump zabodoval jen u 43 procent lidí; jeho dcera Ivanka dopadla ještě o dva procentní body hůře. 

„Na počátku Trumpova mandátu byly paní Trumpová a prezidentova dcera Ivanka stejně oblíbené,“ uvedli dle serveru DailyBeast autoři ankety s tím, že zatímco vnímání Ivanky od té doby doznalo místy negativních změn, Melanii zůstávají Američané příznivě naklonění. 

720p 360p
Rusko vs. USA

Podobně negativní hodnocení jsou u Američanů i další členové Trumpovy rodiny. Donalda Trumpa juniora pozitivně hodnotilo jen 36 procent respondentů, Erica Trumpa vnímá kladně 32 procent účastníků průzkumu. 

Ačkoliv si Melania nevede u Američanů špatně, na svoji předchůdkyni i tak ztrácí. Michelle Obamovou v obdobném průzkumu po prvním roce hodnotilo pozitivně 57 procent respondentů. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1