Trumpovo brnkání na antisemitskou notu. Prezident zavlekl Izrael do volební kampaně | info.cz

Články odjinud

Trumpovo brnkání na antisemitskou notu. Prezident zavlekl Izrael do volební kampaně

Američtí židé, kteří volí demokraty, jsou buď naprostí ignoranti, nebo jsou hrubě neloajální. Právě tuto tezi včera zopakoval Donald Trump, tedy stávající prezident Spojených států zvolený v barvách republikánů. Výrok si lze vykládat tak, že za jediné opravdového příznivce Státu Izrael v USA považuje sebe a svoji stranu. Organizace amerických židů ale tato slova hodnotí zcela jinak – jako nehoráznost, či přímo antisemitismus. A žádají Trumpa, aby s podobnými obviněními přestal.

Donedávna bylo ve Spojených státech zvykem, že o podpoře Izraele se během předvolebních kampaní v podstatě nediskutovalo. Časy se mění. „Podpora Izraele se v USA stala tématem stranického boje. Přitom zhruba posledních šest desítek let stály za Izraelem všechny vlády i obě hlavní strany. A bylo lhostejné, která je právě u moci. Tuto změnu cítíme jako vážný problém, protože my potřebujeme opět obě partaje amerického spektra,“ uvedl letos v březnu exkluzivně pro INFO.CZ poslanec a vyjednavač nejsilnější izraelské opoziční formace Modrá a Bílá Ofer Šelach.

Jeho slova se teď naplnila. Příští rok v listopadu bude někdejší realitní magnát Trump obhajovat prezidentský post a kampaň už začala. Prezident teď slovně zaútočil na ty americké židy, kteří hlasují pro jeho politické rivaly. „Domnívám se, že vy, kteří volíte demokraty, jste neloajální k židovskému lidu. A že jste velmi neloajální i k Izraeli,“ uvedl tuto středu pro média shromážděná před Bílým domem. Den předtím podobně promluvil přímo z Oválné pracovny: „Podle mě ti (američtí) židé, kteří volí demokraty, jsou buď naprostými ignoranty, nebo jsou zcela neloajální,“ zaznamenala jeho slova v obou dnech americká veřejnoprávní stanice NPR.

Organizace amerických židů se diví či hněvají. Obvinění z neloajality „byla mnohokrát v minulosti použita proti židům jako zbraň,“ konstatuje Jonathan Greenblatt z neziskové organizace Anti-Defamation League (ADL), která už od roku 1913 bojuje proti americkému antisemitismu. „Doufal jsem, že už nikdo podobná slova v politickém zápase používat nebude,“ dodal šéf ADL, kterého cituje rovněž list The Guardian.

Ozvala se dokonce i konzervativní Americká židovská komise (AJC) v prohlášení nazvaném „Dost, pane prezidente“. Tam se uvádí: „Američtí židé – stejně jako jiní občané Spojených států – zastávají různá politická stanoviska. Vaše hodnocení jejich znalostí, či loajality výhradně na základě stranických preferencí je rozvratné, neuctivé a nevítané. Přestaňte s tím, prosím“.

Lze se jen dohadovat, co stávajícího prezidenta k podobným větám vede. Trump je znám svojí nevyzpytatelností, například list The Times of Israel ovšem míní, že tentokrát mají jeho slova racionální motiv: jde prý o „širší strategii napadání menšin a imigrantů, do které patří rovněž občasné rasistické výroky“. Cílem je utvrdit bělošské voliče s nižším sociálním statusem a radikálnějšími postoji, že zůstal jejich člověkem.

Jakkoli Trump rád přijímá pochvaly, ta od komentátora a stoupence konspiračních teorií W. A. Roota, kterou se pochválil na twitteru, je poměrně bizarní: „Prezident Trump je pro židy a Izrael největším prezidentem v celé historii světa, není jen největším vůdcem Ameriky.“ Izraelský deník Haarec dále připomíná, že podle konzervativního rozhlasového hlasatele občané židovského státu milují Trumpa jako „biblického Krále“, respektive „druhý příchod Boha“. To je z náboženského hlediska závažné, ale také zmatené sdělení. Především proto, že židé v Ježíšův další příchod nevěří.

Pravdou je, že Trump, respektive republikáni mezi americkými židy příliš oblíbeni nejsou. Jak připomíná investigativní web The Intercept, ve volbách z roku 2016 jich dalo demokratické kandidátce Hillary Clintonové přednost 71 procent. Stanice CNN dodává, že v loňských kongresových volbách pak lidé z této komunity preferovali demokraty v poměru 3 ku 1. A v průzkumech před tímto hlasováním se navíc pouze desetina dotázaných výslovně identifikovala s republikány, zatímco za demokraty se označilo 64 procent respondentů.

Média si všímají skutečnosti, že zatímco židé z Izraele i diaspory na Trumpovy poznámky veřejně (a ve většině případů negativně) reagují, premiér židovského státu Benjamin Netanjahu mlčí. Málokdo pochybuje o tom, že oba navýsost sebevědomí politici postupují ve shodě. Trump ostře útočí na demokratické kongresmanky muslimského původu Ilhan Omarovou a Rashidu Tlaibovou, které opakovaně osočil z antisemitismu. A vyzval je, aby se vrátily do zemí původu jejich předků - takové prezidentské prohlášení Amerika v novodobých dějinách nepamatuje.

Je zřejmé, že skrze obě zákonodárkyně s jakkoli kontroverzními názory Trump napadá demokraty jako celek. V čemž mu je izraelský premiér velmi nápomocen: oběma americkým političkám zakázal vstup do Izraele. Později sice úřady židovského státu návštěvu Tlaibové povolily, ona však odmítla s odkazem na nepřijatelné podmínky, které si údajně Izrael kladl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud