Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovo pokrytectví. Melania přijela do Saúdské Arábie bez šátku, Obamové to vyčítal

Trumpovo pokrytectví. Melania přijela do Saúdské Arábie bez šátku, Obamové to vyčítal

Donald Trump dorazil na svou první oficiální návštěvu ve funkci amerického prezidenta do Saúdské Arábie – země, kde ženy nemohou vyjít na veřejnost, aniž by neměly šátek a dlouhé šaty zakrývající ruce i nohy. Ženy, které do druhé největší země arabského světa přiletěly spolu s Trumpem, však z letadla vystoupily bez šátku na hlavě. To si Trump jako představitel největší mocnosti Západu určitě může dovolit a nebylo by na tom nic zvláštního, pokud by stejnou věc nekritizoval před dvěma lety v případě návštěvy Baracka Michelle Obamových. 

Když dnes první dáma Melania Trumpová vystupovala z přední části letounu Air Force One v saúdskoarabském Rijádu, měla na sobě černý kalhotový kostým s velkým zlatým páskem. Oděv sice měl dlouhé rukávy, šátek na hlavě jí ale chyběl. Dlouhý rukáv měly i černobílé vzorované šaty Ivanky Trumpové, i ona však nechala své blonďaté vlny na odiv, když sestupovala ze zadní části letadla s manželem Jaredem Kushnerem.

Na tom, že si žena ze Západu nevezme v Saúdské Arábii šátek na hlavu, by nebylo nic tak divného. Obvykle se od západních návštěv očekává, že budou mít zahalené ruce a nohy, zakryté vlasy však nutně mít nemusí. Odmítla to i německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Americká média však upozorňují na to, že přesně to Donald Trump ještě jako soukromá osoba vytýkal tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi. Ten přijel do Saúdské Arábie v roce 2015 po boku své manželky Michelle, která vlasy zakryté šátkem také neměla. Tehdejší první dáma za to byla propírána v médiích a pod hashtagem #Michelle_Obama_Immodest (Neslušná Michelle Obama) jí to vyčetla také řada lidí na twitteru. Od některých však za odhození šátku ve striktně muslimské zemi, kde jsou silně potlačována práva žen, naopak sklidila slova pochvaly.

„Mnoho lidí říká, že bylo úžasné, když paní Obamová odmítla nosit šátek v Saúdské Arábii, ale oni byli uraženi. Máme dost nepřátel,“ napsal tehdy Trump na twitteru.

Faux pas už na letišti

Návštěvu Donalda Trumpa v Saúdské Arábii doprovází nadšení. Král Salman dokonce přijel prezidentský pár osobně přivítat na letiště, což v případě Baracka Obamy nikdy neudělal, píše server Politico. Fotografie amerického prezidenta spolu se saúdskoarabským králem jsou vyvěšené po celém městě a celou návštěvu dokonce doprovází heslo „Spolu zvítězíme“.

Jako další projev úcty král doprovodil Trumpův konvoj z letiště až do hotelu Ritz – první hotel, který Trumpovi nepatří a kde bude nový americký prezident ubytován od svého nastoupení do Bílého domu. Přesto zde bude mít stejné pohodlí jako doma, v pokoji mu poběží americké televizní stanice CNN a Fox News a pokojová služba zde roznáší i domácí zmrzlinu.

Na rozdíl od silných slov, která na účet muslimských zemí rád používá na domácí půdě, se očekává, že v Saúdské Arábii zvolí mnohem smířlivější tón. Naznačuje to Trumpův projev, který se dostal do rukou agentuře AP. „Nejsme tady, abychom poučovali – říkatli jiným lidem, jak mají žít, co mají dělat nebo kdo mají být,“ píše se v připravené řeči, kterou zde má americký prezident přednést. „Jsme zde, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny.“

Už na letišti si však Trump uřízl ostudu, když na novináře ukázal zdvižený palec – gesto, před jehož používáním varují materiály, které americkým novinářům rozdala americká ambasáda v Rijádu. „Gesto palec nahoru je považováno za hrubé,“ píše se v brožuře, která doporučuje celkem pět věcí, kterým by se měli zástupci amerického tisku vyhnout. Seznam zahrnuje také potřást druhému levou rukou, dívat se na ženy, nosit těsné oblečení a diskutovat o sexu na veřejnosti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1