Trumpovu návštěvu Velké Británie provází masivní demonstrace. Podle organizátorů se sešlo až sto tisíc lidí | info.cz

Články odjinud

Trumpovu návštěvu Velké Británie provází masivní demonstrace. Podle organizátorů se sešlo až sto tisíc lidí

Velký balon zesměšňující amerického prezidenta Donalda Trumpa jako mimino v plenkách se od dnešního dopoledne vznáší nad Londýnem. Akce, na kterou organizátoři přes internet vybrali více než 10.000 liber (293.000 Kč), je doprovodnou součástí masových demonstrací proti šéfovi Bílého domu. Ten přiletěl do Británie ve čtvrtek na čtyři dny. Na protest proti této návštěvě se dnes v ulicích Londýna sešlo podle organizátorů až sto tisíc demonstrantů. Protesty jsou hlášeny i z dalších měst včetně Skotska, kde prezident stráví soukromý víkend.

„Byli jsme prostě parta kamarádů, co se dala dohromady v hospodě,“ řekl Kevin Smith, který je podle agentury AP jedním z 16 lidí, kteří za vypuštěním balonu stojí. „Tohle je to, co lidé mají dělat - spojit se ve svém okolí a dohodnout se, jak se postaví pravicovému populismu a xenofobii, čehož jsme svědky nejen v USA, ale i v Evropě,“ dodal.

Trump o demonstracích i o balonu ví, řekl v rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun. Podle listu se Trumpa protestní akce dotkly. Protesty proti návštěvě amerického prezidenta se konají nejen v Londýně, ale i v dalších pěti desítkách britských měst. Demonstranti navíc chtějí být vidět a slyšet na všech místech, kde prezident bude.

Do protestního průvodu ulicemi Londýna, který mířil na Trafalgarské náměstí, se podle agentury AP zapojily desetitisíce lidí. Organizátoři tvrdí, že se sešlo více než 100 000 demonstrantů a podle organizace People's Assembly, která se na pořádání protestu podílela, dokonce účast překonala hranici 250 000 osob. Policie oficiální odhady nezveřejnila. Na protestní akci promluvil i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

„Svým rasismem, nenávistí k ženám, útoky na demokratické hodnoty se snaží legitimizovat autoritářskou politiku, což je hluboce nebezpečné a velmi to ohrožuje naši společnost,“ napsal o Trumpovi na twitteru Miliband.

Není výjimečné, že do Londýna se na demonstrace sjely celé rodiny. Do metropole přijela také Eleanor z Mossley se svou šestiletou dcerou Edith. Ta si s maminčinou pomocí vyrobila transparent, na kterém vyjadřuje smutek z odebírání dětí migrantům, kteří do USA vstoupili nelegálně. Eleanor řekla, že její dcera o sporném dění v USA, které mezitím Trump zastavil, ví z rozhlasu. Eleanor sama vyjádřila přání demonstrace se zúčastnit.

S dcerami je ve městě i Dawn Hitchenová ze Sussexu. „Je neuvěřitelné, kolik moci může být soustředěno v rukách jediného muže, který je tak mimořádně nezpůsobilý,“ řekla.

V centru města demonstrovali dnes také zástupci sexuálních menšin. Ruth Huntová, šéfka charitativní organizace Stonewall bojující za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob, Trumpovi vzkázala, že sexuální menšiny jsou nedílnou součástí společnosti.

Mezi demonstranty byl také Michael Avenatti, právní zástupce pornoherečky Stephanie Cliffordové, známé jako Stormy Daniels. Ta tvrdí, že v roce 2006 prožila aférku s Trumpem, který to ale popírá.

Kromě Londýna se dnes demonstrovalo rovněž ve Windsoru, kam Trump po skončení jednání s premiérkou Theresou Mayovou zamířil na setkání s královnou Alžbětou II. Panovnice jej spolu s jeho manželkou Melanií přijala s vojenskými poctami. Na hradě pak prezident s královnou hovořil nad šálkem čaje asi tři čtvrtě hodiny.

Proti návštěvě amerického prezidenta se protestovalo i v řadě jiných britských měst včetně Manchesteru či Sheffieldu. Kolem 1500 lidí se sešlo v Glasgowě, největším městě Skotska, kde Trump stráví soukromý víkend.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud