Trumpovy námluvy u Putina: Omezení protiruských sankcí není na pořadu dne, říká expert | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovy námluvy u Putina: Omezení protiruských sankcí není na pořadu dne, říká expert

Trumpovy námluvy u Putina: Omezení protiruských sankcí není na pořadu dne, říká expert

Místo neustálých naschválů konečně dialog a spolupráce? Navzdory širokým úsměvům, které Donald Trump s Vladimirem Putinem po vzájemném setkání ukazovali, je tento scénář nejspíš nereálný. A to i přesto, že si média interpretovala Trumpova slova po setkání s ruským protějškem jako naději, že by mohly být zrušeny sankce, které USA na Rusko v minulosti uvalily. „Interpretuji si tato slova jako nabídku ke spolupráci, Rusko však dalo najevo, že na sblížení a společný dialog zatím nechce přistoupit,“ komentuje pro INFO.CZ vývoj ve vztazích Ruska a Spojených států politický geograf Michael Romancov.

„Bylo by velmi přínosné mít Rusko jako přítele, a ne s ním pořád bojovat,“ povzdechnul si v neděli Trump. Existuje celá řada oblastí, ve kterých by právě spojenectví velmocí a nikoliv neustálé hašteření mohlo pomoci řešit závažné světové problémy.

Americký prezident chce podle agentury AP se svým ruským protějškem spolupracovat při řešení problémů v Sýrii, Severní Koreji či na Ukrajině. I proto nejspíš první muž USA nadhodil, že „na Rusko byly uvaleny velmi přísné sankce, avšak nyní je čas začít zacelovat rány světa, který je otřesený a zničený,“ což si mnozí komentátoři vyložili jako možnost brzkého odvolání tvrdých postihů.

Trump by jistě uvítal, pokud by Rusko začalo výrazněji tlačit na Severní Koreu, nad kterou do značné míry drží ochrannou ruku, nebo pokud by oba státy začaly skutečně spolupracovat v Sýrii, kde již šestým rokem probíhá občanská válka.

Politický geograf Michael Romancov z Karlovy univerzity a Metropolitní univerzity v Praze se však domnívá, že Trumpova nabídka na těsnější spolupráci zůstane bez odpovědi. „Problém je, že Putin je nyní uražený i díky všem těm obviněním, která jsou na adresu jeho země lidmi z okolí Trumpa vznášena, takže dveře k nějakému bližšímu jednání jsou nyní uzavřené,“ říká pro INFO.CZ Romancov. „Interpretovat Trumpovy výroky je komplikované, nicméně já se nedomnívám, že by zrušení sankcí, které USA na Rusko uvalily, bylo na pořadu dne,“ dodává odborník.

Do tohoto scénáře dobře zapadá pozdější vyjádření ruské strany, která na dotazy, proč nedošlo na oficiální bilaterální setkání obou státníků, odpověděla, že americká strana neprojevila dostatečnou pružnost při sjednávání termínu. „Navzdory úsilí našich ruských kolegů americká strana nenabídla žádnou alternativu. Byl pro ně přijatelný jen jeden termín a jedno místo,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Vývoj sankcí za dobu Donalda Trumpa v úřadě byl poměrně lineární – jejich seznam se totiž neustále rozšiřoval. „Sankční režim proti Rusku se v letošním roce zpřísnil. Zatím jsou však tyto sankce stále cíleny proti konkrétním osobám či institucím a nikoliv plošně na ekonomiku,“ vysvětluje Romancov. Ačkoliv by se mohlo v kontextu zotavující se ruské ekonomiky zdát, že se tato opatření míjejí účinkem, opak je pravdou. „Ruský růst HDP se sice stabilizuje, ale oproti ostatním srovnatelným ekonomikám stále ve vývoji zaostává,“ dodává analytik.

Zatímco tak čínský hrubý domácí produkt se loni zvýšil o 6,6 procenta a ten indický ještě o procentní bod výrazněji, ruská ekonomika o tři čtvrtě procentního bodu klesla.

I kdyby však chtěl Trump sankce vůči Rusku zrušit či omezit, sám na to nestačí. „Není to v jeho výhradní kompetenci, americký Kongres si totiž vymínil, že se na tomto konkrétním kroku bude podílet,“ uzavírá Romancov.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.