Trumpovy problémy stále narůstají. Podporu ztrácí už i u republikánů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovy problémy stále narůstají. Podporu ztrácí už i u republikánů

Trumpovy problémy stále narůstají. Podporu ztrácí už i u republikánů

Důvěra v politiku a schopnosti amerického prezidenta dále klesá. Co je pro Donalda Trumpa ještě horší, je fakt, že sestupnou tendenci ukazují už i výzkumy mezi republikánskými voliči. Prezident ztrácí popularitu také u lidí, kteří ho do Bílého domu vynesli. A okamžik, který by nepříjemný trend zvrátil, je v nedohlednu - prezidentsví se topí v nepříjemných tématech převážně spojených s vyšetřováním americko-ruských vazeb, a když už dojde na reálnou politiku, skončí to mnohdy jen rušením toho, co zavedl Barack Obama nebo nějakým mediálním přešlapem.

Zatímco v květnu věřilo ve správnost Trumpovy politiky 41 procent lidí, v červnu se podle průzkumu agentury Gallup zamlouvaly prezidentovy kroky jen 24 procentům lidí.

Situace pro Trumpa nevypadá optimisticky ani při pohledu na konkrétní voličské skupiny. Mezi demokraty a nezávislými je prezidentova pozice špatná už od zvolení. Jenže nyní se propadá i u republikánů. Trumpovu politiku podle agentur AP a NORC neschvaluje už čtvrtina z nich. Ještě před měsícem to byla jen pětina.

Špatně vychází i srovnání s exit pollem, který po volbách zveřejnila stanice CNN. Ta zjistila, že Trumpa volilo 66 procent bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání. Teď jeho kroky podporuje jen 50 procent těchto lidí, na kterých jeho úspěch dosud stál.

K pádu Trumpovy popularity přispěly četné kauzy. Kongres řeší napojení prezidenta a jeho okolí na Rusko v souvislosti s údajným ovlivňováním voleb a stejně nepříjemné jsou související tahanice ohledně konce šéfa FBI Jamese Comeyho. Zahraniční politika Trumpovi body taky spíše ubírá, protože rozdmýchává diplomatické konflikty a nejistotu. A konkrétní politické kroky doma se zakládají především na negaci rozhodnutí učiněných jeho předchůdcem Barackem Obamou, jako je tomu v případě pařížské klimatické dohody nebo podrývání lepšících se vztahů s Kubou.

Třešničku na dort přidal sám Trump, když dal nahlédnout do svých financí. Vyšlo totiž najevo, že kampaň před prezidentskými volbami znamenala až nečekaně velkou vzpruhu pro jeho byznysové impérium. S takovou těžko čekat, že se propad podpory od běžných Američanů jen tak zastaví. 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.