Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovy problémy stále narůstají. Podporu ztrácí už i u republikánů

Trumpovy problémy stále narůstají. Podporu ztrácí už i u republikánů

Důvěra v politiku a schopnosti amerického prezidenta dále klesá. Co je pro Donalda Trumpa ještě horší, je fakt, že sestupnou tendenci ukazují už i výzkumy mezi republikánskými voliči. Prezident ztrácí popularitu také u lidí, kteří ho do Bílého domu vynesli. A okamžik, který by nepříjemný trend zvrátil, je v nedohlednu - prezidentsví se topí v nepříjemných tématech převážně spojených s vyšetřováním americko-ruských vazeb, a když už dojde na reálnou politiku, skončí to mnohdy jen rušením toho, co zavedl Barack Obama nebo nějakým mediálním přešlapem.

Zatímco v květnu věřilo ve správnost Trumpovy politiky 41 procent lidí, v červnu se podle průzkumu agentury Gallup zamlouvaly prezidentovy kroky jen 24 procentům lidí.

Situace pro Trumpa nevypadá optimisticky ani při pohledu na konkrétní voličské skupiny. Mezi demokraty a nezávislými je prezidentova pozice špatná už od zvolení. Jenže nyní se propadá i u republikánů. Trumpovu politiku podle agentur AP a NORC neschvaluje už čtvrtina z nich. Ještě před měsícem to byla jen pětina.

Špatně vychází i srovnání s exit pollem, který po volbách zveřejnila stanice CNN. Ta zjistila, že Trumpa volilo 66 procent bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání. Teď jeho kroky podporuje jen 50 procent těchto lidí, na kterých jeho úspěch dosud stál.

K pádu Trumpovy popularity přispěly četné kauzy. Kongres řeší napojení prezidenta a jeho okolí na Rusko v souvislosti s údajným ovlivňováním voleb a stejně nepříjemné jsou související tahanice ohledně konce šéfa FBI Jamese Comeyho. Zahraniční politika Trumpovi body taky spíše ubírá, protože rozdmýchává diplomatické konflikty a nejistotu. A konkrétní politické kroky doma se zakládají především na negaci rozhodnutí učiněných jeho předchůdcem Barackem Obamou, jako je tomu v případě pařížské klimatické dohody nebo podrývání lepšících se vztahů s Kubou.

Třešničku na dort přidal sám Trump, když dal nahlédnout do svých financí. Vyšlo totiž najevo, že kampaň před prezidentskými volbami znamenala až nečekaně velkou vzpruhu pro jeho byznysové impérium. S takovou těžko čekat, že se propad podpory od běžných Američanů jen tak zastaví.