Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův imigrační výnos neplatí. Odvolací soud ho odmítl okamžitě obnovit

Trumpův imigrační výnos neplatí. Odvolací soud ho odmítl okamžitě obnovit

Odvolací soud v San Francisku dnes zamítl žádost amerického ministerstva spravedlnosti, aby do rozhodnutí o jeho odvolání okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu, který zakazuje cesty obyvatel několika muslimských zemí do USA. Soud zároveň podle agentury AP vyzval ministerstvo, aby nejpozději v pondělí odpoledne předložilo ke své odvolací žádosti další doklady.

Ministerstvo se v sobotu odvolalo proti pátečnímu verdiktu federálního soudce ze Seattlu Jamese Robarta, který dočasně pozastavil platnost antiimigračního výnosu prezidenta Donalda Trumpa. Pozastavení má podle Robarta trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti Trumpovu dekretu podal generální prokurátor státu Washington.

Americké ministerstvo spravedlnosti se v noci na dnešek středoevropského času odvolalo proti pátečnímu verdiktu federálního soudce, který dočasně zablokoval nedávný antiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. 

Trump minulý týden vydal nařízení, jímž na tři měsíců uzavřel americké hranice státním příslušníkům Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vzbudil kritiku a protesty doma i v cizině. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce v Seattlu James Robart. Na základě následných informací od amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) začaly už v sobotu některé aerolinky brát do USA všechny cestující s platnými vízy, tedy i ze zemí, kterých se týkal Trumpův dekret. Mezi prvními tak učinily společnosti Qatar Airway či Air France.

V sobotu ale americké ministerstvo spravedlnosti podalo proti pátečnímu rozhodnutí federálního soudce odvolání s tím, že prezident má v zájmu národní bezpečnosti "svrchovanou pravomoc" vpustit či nevpustit do země cizince. V odvolání se také podle agentury AP uvádí, že Robartův verdikt přesahuje pravomoc soudního orgánu a škodí občanům USA tím, že "maří právní účinky úkonu veřejností zvoleného zástupce".

Proti Trumpově antiimigrační politice demonstrovaly v sobotu tisíce lidí mimo jiné v Londýně, Berlíně, Stockholmu, Barceloně, na Filipínách, v Indonésii i v řadě amerických měst.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1