Trumpův manuál pro Blízký východ: Jak chce americký prezident zajistit mír mezi Izraelem a Palestinci | info.cz

Články odjinud

Trumpův manuál pro Blízký východ: Jak chce americký prezident zajistit mír mezi Izraelem a Palestinci

Americká vláda dokončuje dlouho očekávaný mírový plán pro Blízký východ a brzy ho zveřejní. S odvoláním na vládní činitele to napsal list The New York Times (NYT). Detaily Bílý dům tají, hlavní obavou Washingtonu je prý zajistit, aby se plán nenarodil jako mrtvé dítě. Po oznámení, že Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele, nejsou totiž Palestinci ochotni se s Washingtonem bavit, napsal americký list.

Američtí činitelé přirovnávají mírový plán k navigačnímu softwaru, který umožňuje dospět do stanovené destinace, a vyhnout se přitom dopravním zácpám. Několikastránkový plán nebude mít závazné body, přímo například nestanoví vytvoření dvou států ani závazně neukládá řešení osudu palestinských uprchlíků. V obou případech bude spíš ukazovat cestu k dosažení těchto cílů, stejně jako k řešení otázky hranic, bezpečnosti a statusu Jeruzaléma.

Podle dřívějších zpráv arabského tisku americký plán nevylučuje, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem Palestiny, avšak podmiňuje to tím, aby jeruzalémské Staré Město spadalo pod mezinárodní správu. Dále počítá s tím, že Palestina bude demilitarizovaný stát s omezenou svrchovaností. Jeho hranice nemají být totožné s liniemi z roku 1967.

Otázku uprchlíků, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele, plán údajně navrhuje řešit tak, že tito lidé zůstanou tam, kde žijí nyní, tedy mimo Izrael, a za to dostanou kompenzaci. Pod kontrolou Izraele má zůstat údolí řeky Jordán, které leží u hranice s Jordánskem a které by tvořilo východní hranici Palestiny. Velké bloky izraelských osad budou zachovány, malé osady budou přemístěny; kam, není známo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud