Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův nový imigrační dekret v bodech. 5 klíčových změn, které ho mají ochránit před soudem

Trumpův nový imigrační dekret v bodech. 5 klíčových změn, které ho mají ochránit před soudem

Americký prezident Donald Trump podepsal po týdnech čekání nový dekret, který omezuje migraci do Spojených států. Platnost toho původního, který vyvolal chaos na amerických letištích a protesty napříč zemí, totiž pozastavil soud. V čem se nový dokument liší?

1. Irák dostal výjimku

Ze seznamu zemí, pro jejichž obyvatele se vztahuje 90denní zákaz vstupu na americkou půdu, vypadl oproti první verzi výnosu Irák. Zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost to vysvětlují tím, že Bagdád slíbil, že o svých občanech bude USA lépe informovat. Dalším důvodem je ale podle všeho i to, že je země důležitým spojencem Ameriky v boji proti takzvanému Islámskému státu. To před podpisem výnosu zdůrazňovalo ministerstvo zahraničí. 

Zákaz platí pro občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie.

2. Na držitele platných víz ze zákaz nevztahuje

Původní výnos nerozlišoval mezi žadateli o víza a lidmi, kteří už platné dokumenty mají. I proto vznikl zmatek v příletových halách a mezi aerolinkami. Nová verze výnosu počítá s tím, že držitelé platných víz budou moct nadále do USA cestovat. Proti původnímu příkazu dostali v dnes podepsaném nařízení výjimku rovněž držitelé trvalých pracovních povolení známých jako zelené karty.

3. Neexistuje už výhoda náboženství

Nový imigrační výnos už nepočítá s lepší pozicí některých náboženských menšin, jako třeba syrských křesťanů. Získat uprchlický status tak pro ně snazší nebude. Právě tento bod kritici vnímali jako důkaz, že byl původní dokument zaměřený proti muslimům. 

4. Syrští uprchlíci už nemají zvláštní postavení

Syrští uprchlíci jsou nově ve stejné kategorii jako uprchlíci z jiných států, vztahuje se na ně proto 120denní zákaz vstupu. V původním výnosu pro ně stopka platila na neomezenou dobu. 

5. Čas na přípravu

Původní výnos vešel platnost okamžitě po Trumpově podpisu. Ten dnešní začnou úřady praktikovat v noci na 16. března. Vláda tak má deset dní na přípravu. „Neměli byste vidět žádný chaos, respektive údajný chaos na letištích," řekli v reakci na nový dokument zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

 

Toto rozhodnutí je nicméně v přímém rozporu s tím, co Trump psal v reakci na kritiku po zavedení prvního zákazu. Okamžitou platnost na twitterovém účtu obhajoval tím, že by jinak lidé do země spěchali před jeho zavedením.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744