Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův protiimigrační dekret může rozpoutat novou vlnu otroctví, varují lidskoprávní organizace

Trumpův protiimigrační dekret může rozpoutat novou vlnu otroctví, varují lidskoprávní organizace

Větší kontrola nelegální migrace nebo rána na smeč pro obchodníky s bílým masem? Trumpův protiimigrační dekret si klade za cíl omezit nelegální přistěhovalectví. Lidskoprávní aktivisté ale varují, že nové nařízení spíše umožní ještě větší zneužívání zaměstnanců a rozvine novodobé otroctví.

Ve Spojených státech je podle listu The Guardian asi 8 milionů nelegálních přistěhovalců. V Nevadě tvoří tito lidé asi 10 % veškeré pracovní síly v zemi, v Kalifornii je to 9 %. Nejčastěji jsou zaměstnaní v zemědělství, na stavbách nebo v pohostinství. Jsou to klasická pracovní místa s nízkými mzdami, o které místní obyvatelé příliš nestojí.

Nová politika prezidenta Trumpa, která zahrnuje například stavbu zdi na hranici s Mexikem nebo deportace nelegálních migrantů, znamená pro současné přistěhovalce ještě větší ústup z veřejného života a nutnost většího skrývaní než dosud. Že dekret nelegální migraci zcela nevymýtí, je aktivistům za lidská práva jasné. Přístup do Spojených států se stane jen komplikovanějším a hrozba deportací se stane pro zaměstnance pomyslným bičem, před kterým se budou muset sklánět. A držet jej budou obchodníci s bílým masem i zaměstnavatelé.

Podle zprávy společnosti Verisk Maplecroft, která se zabývá monitorováním porušováním lidských práv, Trumpovo nařízení neřeší problém nelegální migrace, ale naopak umožní zavedení novodobého otroctví. Nelegální přistěhovalci, kteří se už nyní musí skrývat, budou ještě v pozornějším hledáčku úřadů. Toho jsou si vědomi jejich zaměstnavatele, kteří budou vědět, že takový zaměstnanec si většinou na nic nestěžuje, protože nemá komu.

„Trumpova politika je darem pro obchodníky s lidmi. Kriminalizace nelegálních přistěhovalců z nich dělá ideální cíle pro šikanu a novodobé otroctví. Trumpův dekret donutí imigranty, aby se ještě více stáhli do ilegality, kde bude mnoho z nich čelit nepřijatelným pracovním podmínkám,“ myslí si výkonný ředitel Národní aliance zahraničních zaměstnanců Saket Soni.

Podle výzkumů portálu Buzzfeed už nyní nelegální přistěhovalci čelí v USA četnému zneužívání, které zahrnuje týrání, hladovění, bití i znásilňování. „Hon na přistěhovalce povede k tomu, že lidé se budou pod pohrůžkou deportace bát oznamovat nepřijatelné pracovní podmínky. To ovlivní samozřejmě i americké zaměstnance, kteří nebudou moci spoléhat na podporu svých zahraničních kolegů, takže se nebudou moci dobře organizovat a špatné podmínky tak dopadnou na všechny,“ tvrdí lidsko-právní výzkumnice Sarah Mehtaová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744