Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův protiimigrační dekret skončí znovu u soudu. První stížnost padne už za pár hodin

Trumpův protiimigrační dekret skončí znovu u soudu. První stížnost padne už za pár hodin

Americký stát Havaj se jako první pustí do soudního boje proti novému dekretu prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakazujícímu vydávání amerických víz pro obyvatele šesti většinově muslimských zemí. Právníci havajské samosprávy hodlají dnes soud požádat o pozastavení platnosti nařízení, které rovněž na 120 dní pozastavuje přijímání uprchlíků. Informovala o tom televize CNN.

Trump vydal nový příkaz měsíc poté, co jeho první dekret po žalobách několika států zablokovaly soudy. Prezidentův tým měl za úkol připravit nové nařízení tak, aby obstálo při očekávaných soudních přích.

Podle jednoho z havajských právníků Neala Katyala sice tentokrát Trumpův dekret postihne méně lidí, avšak "trpí stejnými ústavními a zákonnými nedostatky".

Soud by měl žádost Havaje posoudit do 16. března, kdy vstoupí nařízení v platnost.

Havaj žalovala i minulý Trumpův dekret, ale jeho platnost byla pozastavena soudem posuzujícím stížnost jiných států.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link