Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův sen o mexické zdi narazil na nový problém: Ministerstvo na ni nemá peníze

Trumpův sen o mexické zdi narazil na nový problém:  Ministerstvo na ni nemá peníze

„Brzy začneme stavět zeď na naší jižní hranici,“ oznámil Donald Trump americkým zákonodárcům v prvním projevu před Kongresem. Se splněním hlavního předvolebního slibu to však americký prezident nebude mít jednoduché. Na stavbu mu chybí peníze. Někdejší hlasité úvahy o tom, že zeď zaplatí Mexiko, přitom dávno vzaly za své.

Trump chce začít budovat zeď co nejdříve a využít k tomu hodlá už existující fondy. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, k němuž se prezident upíná, však může momentálně uvolnit jen 20 milionů dolarů (asi 500 milionů korun). Celý projekt přitom vyjde na miliardy.

O dokumentu, z něhož informace vycházejí, informovala agentura Reuters. Ministerstvo v něm tvrdí, že částka by dostačovala na vytvoření prototypu zdi, na stavbu samotnou však prezident musí získat další peníze jinde. A k tomu potřebuje přesvědčit Kongres.

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan řekl, že s penězi na stavbu zdi počítá pro příští fiskální rok. Podle odhadu by se mělo jednat o částku mezi 12 a 15 miliardami dolarů (300 – 380 miliard korun).

Mnoho republikánů však už oznámilo, že bude hlasovat proti návrhu. Tvrdí, že Trump a jeho tým nekompenzují náklady na zeď dostatečnými výdajovými škrty.

Trump potvrdil, že Kongres o uvolnění peněz skutečně požádá. Zároveň chce tlačit na Mexiko, aby stavbu v budoucnu zaplatilo ze svých peněz, což ale dosud nebylo průchozí. Naopak to vyostřilo vztahy mezi oběma zeměmi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744