Trumpův sen o uzavření míru na Blízkém výhodě. V Betlémě se sešel s palestinským vůdcem Abbásem | info.cz

Články odjinud

Trumpův sen o uzavření míru na Blízkém výhodě. V Betlémě se sešel s palestinským vůdcem Abbásem

Americký prezident Donald Trump se dnes v přísně střežené automobilové koloně přesunul z Jeruzaléma do osm kilometrů vzdáleného Betlému na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelem. V biblickém místě narození Ježíše Krista se setkal se šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem, s nímž jednal už počátkem května v Bílém domě.

Trump dnes končí návštěvu Izraele, která je druhou etapou jeho první zahraniční cesty zahájené v sobotu v Saúdské Arábii. Setkáním s Abbásem chce podle agentury AP testovat možnosti pro dosažení míru na Blízkém východě. Trumpův nekonvenční přístup k diplomacii může být podle činitelů Bílého domu dobrým startem pro obnovení zablokovaných izraelsko-palestinských kontaktů.

V pondělním rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident prohlásil, že v mírovém úsilí se objevily nové reálné možnosti, které dosud neexistovaly. "Slyšel jsem, že dohoda (o míru na Blízkém východě) je jednou z nejtěžších, ale mám pocit, že se tam brzy dostaneme," řekl šéf Bílého domu izraelskému ministerskému předsedovi.

Po besedě s Abbásem americký prezident v doprovodu Netanjahua navštíví jeruzalémský památník obětem holokaustu Jad vašem a pronese projev v Izraelském muzeu. Odpoledne odletí do Evropy, kde má v plánu návštěvu Vatikánu, Itálie a Belgie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud