Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův soudný den: Kdo z jeho blízkých skončí ve vazbě? Prezident mluví o „honu na čarodějnice“

Trumpův soudný den: Kdo z jeho blízkých skončí ve vazbě? Prezident mluví o „honu na čarodějnice“

Pro Donalda Trumpa nastává doslova soudný den. Vyšetřovatel Robert Mueller by měl pravděpodobně už dnes oznámit, koho obviní za ruské vměšování se do loňských prezidentských voleb v USA. Přestože se zatím očekává, že obviněni budou spíše nižší úředníci, veřejnost napjatě čeká, jak moc blízkými spolupracovníky Trumpa budou. Prezident se mezitím snažil od tématu odvádět pozornost smrští zpráv na twitteru, ve kterých obviňoval především demokraty a Hillary Clintonovou.

„Všechny tyhle řeči o Rusku se odehrávají právě ve chvíli, kdy se republikáni snaží protlačit historickou změnu daňového systému. Je to náhoda? Ne,“ uvedl včera na svém soukromém twitterovém účtu prezident Donald Trump. Naráží tím na plánované zveřejnění prvních obvinění v kauze ruského ovlivňování volby hlavy státu v USA.

Vyšetřování vede již od května bývalý ředitel FBI Robert Mueller a dle dostupných informací by první obvinění mohla začít padat už tento týden, dokonce se počítá s tím, že už v pondělí. Obvinění podle informací The New York Times prý navíc zamíří rovnou do vazby. Prezident ovšem v tomto načasování i v celém vyšetřování vidí záměr.

„Demokraté tento hrozný a zemi poškozující hon na čarodějnice používají pro svou ďábelskou politiku, ale republikáni se budou bránit jako nikdy předtím,“ napsal v jednom z tweetů Trump. Ve včerejších zprávách si mimo jiné postěžoval na to, že se všichni zabývají jeho vazbami na Rusko, ale stranou zájmu dle něj zůstává jeho politická rivalka Hillary Clintonová a její skandály s uniklými tajnými emaily a sporný prodej uranu Rusku.

Kritici na twitteru naopak obviňují Trumpa, že se svými výkřiky snaží odvést pozornost od vlastní kauzy a radši obviňuje demokraty z jakéhosi komplotu, který má zhatit přijetí nových daňových zákonů.

Americké tajné služby upozornily na možný ruský vliv na prezidentské volby krátce po jejich loňském konání. Speciální komisi, která vyšetřuje napojení Trumpovy administrativy na Rusko, vede bývalý ředitel FBI Robert Mueller. Jeho tým vyšetřuje údajně současné i bývalé úředníky Bílého domu. Předpokládá se, že mezi prvními obviněnými budou spíše „menší ryby“, od kterých si vyšetřovatelé slibují, že výměnou za nižší tresty poskytnou dodatečné informace k odhalení závažnějších viníků.