Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův týden hrůzy: rozdělil společnost, skoro vyhlásil válku a zaprodal národ

Trumpův týden hrůzy: rozdělil společnost, skoro vyhlásil válku a zaprodal národ

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi jako by se v posledních sedmi dnech lepila smůla na prsty. Komentátoři mu předhazují, že když během voleb potřeboval své voliče zaujmout, neváhal slibovat hory doly. Ale když má nyní splnit, co slíbil, jen rozpačitě krčí rameny. Nedaří se mu už ani to, v čem je údajně nejlepší ze všech - ve vyhrávání. Poslední týden se zkrátka na Trumpa valí jedna katastrofa za druhou, takže si může říkat, že má vlastně štěstí, že se alespoň nedostal s nikým do války. I když ani to není úplně pravda. Tady je rekapitulace Trumpova týdne přehledně.

Neděle

Trumpových sedm dní marnosti začalo minulou neděli. Tehdy začal hořekovat nad hráči amerického fotbalu, kteří spustili masivní protest proti rasově zaměřené policejní brutalitě, když během státní hymny poklekli. „Jsou to zkur*ysyni,“ zaškatulkoval je okamžitě Trump. „Jejich tým by je měl vyhodit za to, že nerespektují americkou vlajku,“ dodal prezident, který se ten den nejspíše nevyspal úplně do růžova.

Jenomže jeho tweety měly podobný dopad jako akce taxikářů násilně protestujících proti společnosti Uber na pražském letišti. Stejně jako přibylo podpory a zákazníků pro alternativní taxikáře, tak rapidně vzrostl i počet hráčů, trenérů a majitelů amerických fotbalových klubů, kteří najednou při americké hymně poklekli. A to přesto, že má Trump mezi majiteli klubů mnoho přátel. Prezident, který na podzim sliboval, jak znovu sjednotí rozdělenou společnost, tak v tomto bodě hořce neuspěl.

Pondělí

Jestli si prezident myslel, že s novým týdnem se negativní sentiment posledních dní vypaří jak pára nad hrncem, hořce se zmýlil. Hned z rána jej začaly bombardovat špatné zprávy jako na běžícím páse – Severní Korea prohlásila, že si jeho poslední tweet vyložila jako vyhlášení války a že navzdory jinému tweetu, který prezident vyslal během víkendu online, Írán žádnou balistickou střelu netestoval.

V pondělí navíc začalo být jasné, že se Trumpovi nepodaří další pokus o odvolání a nahrazení takzvané Obamacare - jednoho z hlavních bodů jeho předvolebního programu. Přes své předvolební sliby, že podobného úkolu se sám dokáže zhostit během jediného dne, prezidentovi došlo, že ani v horní, ani ve spodní komoře Kongresu nedokáže zformovat většinu, která by zákon odvolala. Prezident se ovšem nerozpakoval hodit vinu na senátora Thada Cochrana a na jeho hospitalizaci. Podobně jako íránské balistické střely nebyly testovány, ani tento senátor za Mississippi ale v posledních dnech hospitalizován nebyl.

Úterý

Úterní ráno americký prezident začal rozcvičkou smrště tweetů namířených proti hráčům amerického fotbalu. Kvitoval, jak je šťastný, když někdo na pokleknuvší hráže z obecenstva zabučí. To byl však pouze prolog, prezidentovy hlavní průšvihy měly přijít až po snídani.

Trump totiž v úterý utrpěl hořkou porážku, když se ukázalo, že jeho preferovaný kandidát Luther Strange, který kandidoval do alabamských primárek na uvolněné senátorské křeslo, drtivě prohrál. A to s nikým jiným než s Royem Moorem, kandidátem, kterého naopak podpořil Steve Bannon, donedávna ještě prezidentův poradce a hlavní stratég jeho kampaně. Bannona však Trump na konci srpna ze svého týmu vyhodil. Po vítězství Moora proto uražený Trump ostentativně smazal několik tweetů, kterými Strage podpořil.

Středa

Ve středu byla světová pozornost upřena na Portoriko, které bylo zasaženo hurikánem Maria. Zatímco během dřívějších hurikánů během sezóny, zejména Irmy a Harveyho, si administrativa amerického prezidenta vysloužila od občanů země vysvědčení na jedničku, nyní se začínají objevovat hlasy, že u Marii zaspala.

Prezident rovněž ve středu představil svou daňovou reformu. Ačkoliv se ve své kampani hájil, že bude všelidový prezident, jeho daňový návrh říká opak. Podle analytiků by z něj totiž profitovalo především procento těch nejbohatších Američanů a nikoliv střední třída, jak Trump rád uvádí. Reforma by rovněž výrazně přidala k americkému již tak rostoucímu dluhu. Sliby lepší práce a nižších daní pro „zapomenuté ženy a muže“ z prezidentské kampaně jakoby se raději někam schovaly. 

Čtvrtek

Týden se sice přehoupnul do své druhé poloviny, ale špatných zpráv pro Donalda Trumpa jakoby neubývalo. Televize CNN přinesla nejdříve zprávu, že Trumpův zeť Jared Kushner využíval svůj soukromý email k oficiálním záležitostem. Podobný fenomén byl přitom hlavní stříbrnou kulkou v Trumpově revolveru, kterým coby kandidát odstřeloval svou sokyni, bývalou americkou ministryni zahraničí, Hillary Clintonovou.

Ve večerním rozhovoru pro televizní stanici Fox se pak Trump měl potřebu vrátit k rozdělování země, když uvedl, že majitelé amerických fotbalových klubů se podle všeho bojí svých vlastních hráčů. „Je to ostuda,“ hřímal Trump v televizi.

Pátek

V poslední pracovní den týdne začíná být jasné, že americká administrativa zaspala včasnou reakci ohledně situace v Portoriku, kde začíná hrozit humanitární katastrofa. Trump však hledí především na vylepšování svého obrazu prostřednictvím sociálních sítí a horlivě tweetuje: „Vše je ok, děláme skvělou práci.“

Pořádná rána ale teprve přijde. V pátek totiž po prezidentově kritice rezignuje ministr zdravotnictví Tom Price. Vyšlo totiž najevo, že za peníze daňových poplatníků používal vládní letadla k soukromým účelům. Peníze, které Price prolétal, vyšly přibližně na 400 tisíc dolarů. Jedná se tak o dalšího trumpova muže, který musel odejít se světa vysoké politiky kvůli skandálu, a to navzdory tomu, že Trump v předvolební kampani sliboval, jak se bude obklopovat těmi nejschopnějšími.

Sobota

V sobotu si Trump vzal na paškál opět média. Ty, včetně televizí CNN a NBC, vinil z falešného a neobjektivního zpravodajství ohledně vývoje situace na ostrově Portoriko. Starostku tamního hlavního města San Juan Yulínu Cruzovou vinil z neschopnosti a z toho, že se nechala ovlivnit demokratickou stranou, aby začala vydávat negativní komentáře o záchranářských pracích. „Starostka San Juanu je neschopná, nedokáže zařídit spoustu věcí, které tak musíme dělat my,“ řekl Trump. Nezapomenul se opřít ani do Američanů žijících na ostrově Portoriko, kteří byli katastrofou postiženi primárně – „Chtějí, abychom pro ně všechno udělali my,“ uvedl Trump.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1