Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův velký projev byl plný nepravd. Víme, v jakých tématech prezident USA mlžil

Trumpův velký projev byl plný nepravd. Víme, v jakých tématech prezident USA mlžil

Agentura AP ověřovala pravdivost výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa z jeho úterní Zprávy o stavu Unie. Zatímco v některých případech se prezident držel faktů, v řadě momentů byla jeho tvrzení zavádějící či přímo nepravdivá. 

Trump: „První pilíř našeho imigračního plánu velkoryse nabízí cestu k občanství pro 1,8 milionu imigrantů bez potřebných dokladů, které sem jako děti přivedli rodiče. Tedy téměř trojnásobnému počtu lidí, než (nabídla) předchozí vláda.“

Verdikt: Není to tak. Obamova vláda prosazovala legalizaci pobytu více přistěhovalců, ale Kongres a soudy jí to překazily. Návrh zákona, který v roce 2013 prošel Senátem, ale neuspěl ve Sněmovně reprezentantů, by podle odhadů Kongresu zajistil doklady zhruba osmi milionům lidí. Další Obamův plán z roku 2014, který by podle nevládní organizace MPI pomohl legalizovat pobyt čtyřem milionům lidí, zablokoval soud.

Trump: „V současném nefungujícím systému může jediný imigrant přivést (do USA) prakticky neomezené množství svých vzdálených příbuzných.“

Verdikt: Neděje se to, protože čekací doba je příliš dlouhá, někdy až 20 let. Američtí občané v současnosti nemusí čekat, aby si přivedli zákonné partnery, děti do 21 let či rodiče. Ale lidé s občanstvím musí žádat o (přivedení) dalších příbuzných, včetně dospělých potomků.

Trump: „Ukončili jsme válku o americkou energii, ukončili jsme válku o krásné čisté uhlí.“

Verdikt: Uhlí není čisté. Podle ministerstva energetiky pochází 83 procent látek, jimiž elektrárny významně znečišťují vzduch - oxid siřičitý, oxid uhličitý, toxická rtuť a nebezpečné částice v sazích - z uhlí, ačkoli se z uhlí vyrábí pouze 43 procent energie.

Trump: „Po letech a letech, kdy mzdy stagnovaly, jsme konečně svědky růstu mezd.“

Verdikt: Ve skutečnosti nerostou o nic rychleji než rostly dříve. Průměrná hodinová mzda vzrostla loni o 2,5 procenta, což je o něco méně než růst 2,9 procenta zaznamenaný v roce 2016.

Trump: „Změny v imigrační politice, včetně zvýšení bezpečnosti hranic, nám rovněž pomohou reagovat na hrozivou krizi se závislostí na opiátech a drogách.“

Verdikt: Drogy přicházející přes hranici jsou jen částí problému přispívajícího k americké opiátové krizi. Podle úřadů bylo 40 procent úmrtí na opiáty v roce 2016 spojeno s léky na předpis vyráběnými farmaceutickými firmami. Heroin, který proudí do USA z Mexika, je zásadní problém, ale drogy dovážené z jiných zemí ne vždy putují přes pozemní hranici.

Trump: „Zavedli jsme největší daňové úlevy a reformu v americké historii.“

Verdikt: Prosincová daňová reforma není tak velká, jako ta zavedená prezidentem Ronaldem Reaganem na počátku 80. let, daňové škrty po druhé světové válce a nejméně několik dalších. Podle jedné z analýz nevládních organizací je Trumpova reforma, která snížila firemní daně z 35 na 21 procent, až osmou největší od roku 1918.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1