Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trůnu se nevzdám! Buckhinghamský palác vyvrací zvěsti o abdikaci britské královny

Trůnu se nevzdám! Buckhinghamský palác vyvrací zvěsti o abdikaci britské královny

Zvěsti o připravované rezignaci britské královny nejsou pravdivé. Alžbeta II. odmítla, že by plánovala vzdát se trůnu ve prospěch jejího syna, prince Charlese. Zůstává odhodlána plnit svoje povinnosti vůči národu.

Zprávy o případném odchodu královny přinesl před týdnem list Daily Mirror s odvoláním na zdroje blízké dvoru. Podle nich měla začít příprava dokumentů týkajících se předání trůnu následníkovi, osmašedesátiletému princi Charlesovi. Abdikace měla přijít za čtyři roky.

Zdroje z Buckinghamského paláce však nyní pro Sunday Times informace vyvrátily. Tři lidé prohlásili, že královna nepožádá o tzv. Regency Act, který jí umožnil převést povinnosti na dědice trůnu. Panovnice hodlá sloužit zemi po celý svůj život přesně tak, jak to slíbila v den svých 21. narozenin.

„Dokud bude zdravá, tak bez ohledu na její věk, tu možnost nevidím jako reálnou. Ostatní členové rodiny mohou jen dělat více,“ praví zdroj. Alžběta II. už nyní nejezdí například na zahraniční návštěvy do zámoří. Ty místo 91leté královny provádějí v jejím jménu další zástupci královské rodiny.

Ve státních záležitostech se ale angažuje. Z veřejného života se naopak stáhl její o pět let starší manžel, princ Philip. Své rozhodnutí oznámil na počátku května.

Alžběta II. se mezi Brity těší velké popularitě. Na trůn nastoupila v roce 1952 po svém otci, králi Jiřím VI. Délkou panování už překonala královnu Viktorii. Její syn 68letý Charles by byl při převzetí funkce nejstarším korunovaným králem v historii.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744