Tryzna za Arnauda Beltramea: Francie vzdává poctu hrdinovi, který se vyměnil za rukojmí | info.cz

Články odjinud

Tryzna za Arnauda Beltramea: Francie vzdává poctu hrdinovi, který se vyměnil za rukojmí

V Paříži začala tryzna za četníka Arnauda Beltramea. Toho minulý týden zabil islámský extremista poté, co ho vzal jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Francouzský prezident Emmanuel Macron během ceremoniálu v Invalidovně přednese smuteční projev a udělí četníkovi posmrtně titul komandér Řádu Čestné legie, což je vysoké státní vyznamenání.

Smuteční průvod s četníkovými ostatky se okolo 10:30 SELČ vydal z Panteonu do Invalidovny. Vzdát poctu hrdinovi přišlo podle médií i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev házeli květiny. Po celé trase průvodu stáli také četníci, policisté a vojáci. V 10:00 SELČ drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha.

Obřadu se účastní stovky hostů, včetně celé vlády, představitelů církví, bývalých premiérů, tří exprezidentů a rodin dalších třech obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země.

Lidé mohou tryznu sledovat na obřích obrazovkách před Invalidovnou a mnoho francouzských médií zprostředkovalo z události přímý přenos.

Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí v době, kdy měl toho dne už během svého řádění na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Poté na četníka pachatel několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Vrah při střelbě zahynul. Beltrame podlehl svým zraněním dalšího dne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud