Tsipras na návštěvě Turecka: Údajné pučisty vám nevydáme, respektujeme řecký soud | info.cz

Články odjinud

Tsipras na návštěvě Turecka: Údajné pučisty vám nevydáme, respektujeme řecký soud

Atény neposkytují útočiště účastníkům neúspěšného puče v Turecku a v případě osmi tureckých vojáků, kteří po pokusu o převrat utekli v červenci 2016 do Řecka, musejí respektovat rozhodnutí soudu. Na tiskové konferenci v Ankaře to dnes po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Erdogan řekl, že od Řecka čeká více spolupráce ohledně vydání těchto osmi vojáků. Vzájemné spory chtějí státníci řešit dialogem. Tsipras dnes přicestoval na dvoudenní návštěvu Turecka.

Turecko dnes na seznam vojáků, jimž přičítá účast na neúspěšném puči, přidala 74 osob, včetně osmi zmiňovaných vojáků, kteří přeletěli vrtulníkem do Řecka a požádali zde o azyl. Ankara za každého z osmice nabízí odměnu čtyři miliony tureckých lir (17,3 milionu Kč). Vojáci účast na puči popírají a řecký soud je odmítl vydat. Nejméně tři z nich už získali status uprchlíka.

Kauza uprchlých tureckých vojáků zhoršila řecko-turecké vztahy, které jsou už tak dlouhodobě napjaté zejména kvůli Kypru, jehož severní část Ankara obsadila v roce 1974 kvůli snaze kyperských řeckých nacionalistů o připojení ostrova k Řecku.

Podle Tsiprase je důležitější spolupráce v oblasti bezpečnosti. Řekl také, že Atény a Ankara musí snížit napětí v Egejském moři. „Jsem nanejvýš spokojen, že komunikační kanály s Ankarou zůstaly otevřené,“ dodal. „Jsme toho názoru, že všechny problémy se dají s Řeckem vyřešit mírovou cestou,“ konstatoval obdobně Erdogan.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud