Tsipras promluvil o komplikacích v řecko-tureckých vztazích. Zpochybňování hranic nepřipustí | info.cz

Články odjinud

Tsipras promluvil o komplikacích v řecko-tureckých vztazích. Zpochybňování hranic nepřipustí

Řecko-turecké vztahy procházejí obdobím nestability. V souvislosti s napětím mezi Aténami a Ankarou z posledních dnů to dnes konstatoval řecký premiér Alexis Tsipras. Šéf řecké vlády dodal, že Řecko nepřipustí zpochybňování svých nynějších mezinárodně uznávaných hranic. Informovala o tom agentura AP.

Tsipras dnes během návštěvy ostrova Kastellorizo řekl, že Řecko vysílá vůči svému východnímu sousedu „poselství spolupráce“, ale i „odhodlání“. Kastellorizo leží východně od ostrova Rhodos a Tsipras se tam zašel podívat na novou stanici na odsolování mořské vody.

 

V pondělí Ankara obvinila Atény z provokace poté, co byla umístěna řecká vlajka na neobývaném skalistém ostrůvku v hraničním pásmu na východě Egejského moře. Minulý týden zahynul řecký stíhací pilot v letadle při návratu z kontrolní mise nad námořními hranicemi obou států, kde tradičně proti sobě startují stíhačky obou zemí.

„Mnohokrát se ocitáme v neklidných časech, v nichž čelíme nepřípustnému chování, provokacím a agresivnímu postoji našich sousedů,“ řekl Tsipras. „A je pravda, že v těchto dnech prožíváme jednu takovou dobu nestability, která není v souladu se zásadami dobrého sousedství ani s pravidly mezinárodního práva,“ dodal. 

Tsipras uvedl, že jeho země usiluje o spolupráci, vzájemnou úctu a mírové soužití se svými sousedy. „Řecko neohrožuje nikoho, ale nikoho se také nebojí,“ řekl. „A Řecko může bránit svá svrchovaná práva od jednoho k druhému okraji svých hranic,“ dodal.

Řecko a Turecko jsou sice spojenci v NATO, jejich dlouhodobé vztahy jsou ale poznamenány sporem o kontrolu nad Egejským mořem a o Kypr, obývaný řeckou i tureckou komunitou. Od začátku 70. let se obě země ocitly třikrát na pokraji vojenského konfliktu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud