Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tsipras promluvil o komplikacích v řecko-tureckých vztazích. Zpochybňování hranic nepřipustí

Tsipras promluvil o komplikacích v řecko-tureckých vztazích. Zpochybňování hranic nepřipustí

Řecko-turecké vztahy procházejí obdobím nestability. V souvislosti s napětím mezi Aténami a Ankarou z posledních dnů to dnes konstatoval řecký premiér Alexis Tsipras. Šéf řecké vlády dodal, že Řecko nepřipustí zpochybňování svých nynějších mezinárodně uznávaných hranic. Informovala o tom agentura AP.

Tsipras dnes během návštěvy ostrova Kastellorizo řekl, že Řecko vysílá vůči svému východnímu sousedu „poselství spolupráce“, ale i „odhodlání“. Kastellorizo leží východně od ostrova Rhodos a Tsipras se tam zašel podívat na novou stanici na odsolování mořské vody.

 

V pondělí Ankara obvinila Atény z provokace poté, co byla umístěna řecká vlajka na neobývaném skalistém ostrůvku v hraničním pásmu na východě Egejského moře. Minulý týden zahynul řecký stíhací pilot v letadle při návratu z kontrolní mise nad námořními hranicemi obou států, kde tradičně proti sobě startují stíhačky obou zemí.

„Mnohokrát se ocitáme v neklidných časech, v nichž čelíme nepřípustnému chování, provokacím a agresivnímu postoji našich sousedů,“ řekl Tsipras. „A je pravda, že v těchto dnech prožíváme jednu takovou dobu nestability, která není v souladu se zásadami dobrého sousedství ani s pravidly mezinárodního práva,“ dodal. 

Tsipras uvedl, že jeho země usiluje o spolupráci, vzájemnou úctu a mírové soužití se svými sousedy. „Řecko neohrožuje nikoho, ale nikoho se také nebojí,“ řekl. „A Řecko může bránit svá svrchovaná práva od jednoho k druhému okraji svých hranic,“ dodal.

Řecko a Turecko jsou sice spojenci v NATO, jejich dlouhodobé vztahy jsou ale poznamenány sporem o kontrolu nad Egejským mořem a o Kypr, obývaný řeckou i tureckou komunitou. Od začátku 70. let se obě země ocitly třikrát na pokraji vojenského konfliktu.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1